İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

2022 Cenaze Yardımı Parası Ne Kadar ?

2022 Cenaze Yardımı Parası Ne Kadar ?
+ - 1

2022 yılında cenaze ödeneği ücreti şartlara uygun olan sigortalı kişilerin vefat etmesi durumunda birinci derece akrabalara yani sırasıyla eşine, çocuklarına eğer çocuğu yoksa anne, babasına eğer aile büyükleri de yoksa vefat eden kişinin kardeşi veya kardeşlerine ölüm yardımı yapılır.

Vefat eden kişinin cenaze işlemleri yukarıda sayılmış olan birinci derece akrabaları tarafından yapılmadıysa yardım prosedürü farklı bir yolda ilerler. Cenaze işlemlerinin birinci derece akrabalar haricinde gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapıldığına dair belgelerin ispat edilmesi durumunda cenaze yardımı ödeneği bu kurum veya bireylere verilir.

Cenaze işlemleri sırasında yapılan masraflar, cenaze yardım ödeneğinde belirlenen ücretten fazla olmaması gerekmektedir.

Cenaze Yardımı Parası Nedir?

Ölüm yardımı ödeneği, Bağ-Kur, emekli sandığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren ya da emekli olmaya hak kazanan, yaşlılık aylığı alan veya sigortalı olarak ilk yılını bitirdikten sonra çalışma hayatına son verilen aynı sene içerisinde yaşamını yitiren kişilerin hak sahiplerine 5510 sayılı kanun gereği bir defaya mahsus olmak üzere SGK tarafından cenaze masraflarının karşılanması için yapılan yardım ödemesidir.

Cenaze Yardımı Şartları Nelerdir?

Ölüm yardım parasından yararlanmak için gerekli olan bazı zorunluluklar vardır. Bu şartlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Cenaze yardımı için gereken şartlar şunlardır:

 • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucunda,
 • Malullük, sürekli iş görmezlik ya da yaşlılık maaşı alıyorken,
 • Kendisi için en az 1 yıl malullük, yaşlılık ya da ölüm sigortası primi yaptırmışken ölen kişilerin hak sahiplerine verilmektedir.
 • 1 yıl malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmamaktadır.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze ödeneğinin müracaatı hak sahibi birinci derece akrabalar tarafından bizzat yapılmalıdır. Yardım başvurusu hak sahiplerince ölüm tarihi belirten bir dilekçe ile güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezinden yapılmaktadır.

Sigortası bulunan kişinin ölüm tarihi nüfus müdürlüğü tarafından işlenmemişse sigortalının ölüm tarihini belirten yazılı dilekçe ile ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin SGK’ya verilmesi gerekmektedir.

Cenaze Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ölüm ödeneği yardımı başvurusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen belgeler şunlardır:

 • Mahalle muhtarı tarafından onaylanmış Ölüm (cenaze) yardımı başvuru formu,
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi veya ölüm raporu
 • Cenaze yardımı parası için başvuruda bulunan kişinin T.C. kimlik kartı
 • Yardım başvurusu hak sahipleri tarafından hazırlanmış dilekçe

Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu Formu Nereden Alınır?

Cenaze ödeneğinden faydalanabilmek için alınması gereken olan formlar vefat eden kişinin nüfus müdürlüğünde kayıtlı olan ikametgah adresinde bulunan mahalle muhtarı tarafından verilir. Muhtarlık tarafından verilen bu formun sadece hak sahipleri tarafından doldurulması zorunludur.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Sigortası emekli sandığından olan kişilerin vefat etmesi durumunda cenaze ödeneğinin başvurusu kişinin ölüm tarihinin belirtildiği ve dilekçe ile SGK il müdürlüklerine yapılır. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre cenaze ödeneği kişinin maaşından az olmamalıdır. Bu sebeple makam, temsil ve görev tazminatı hariç 2022 yılı için cenaze ödeneği 3.400 TL’dir.

SGK ve Bağ-Kur Cenaze Ödeneği Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur’a bağlı sigortalı kişilerin vefat etmesi durumunda ailelere yapılan ölüm yardımı parası her yıl asgari ücrete göre güncellenir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) rakamlarına göre cenaze yardım ödeneği 1.218 TL olarak belirlenmiştir.

Cenaze Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ölüm ödeneği yardımına başvurduktan sonra paranın hesaba transfer edilip edilmediğini öğrenmek için 3 seçenek bulunur.

Bu seçenekler şöyledir:

 • Cenaze yardım başvurusu yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu aranabilir.
 • Sosyal Güvenlik merkezlerinden para sorgulaması yapılabilir.
 • Yardım başvurusunun durumu için e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir. Sistem üzerinden yapılan sorgulamalar için ilk olarak “Kimlik Doğrulama Sistemi” sayfası açılır. Kimlik Doğrulama Sistemi basamaklarının geçilmesi için e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarası boşluklarının geçilmesi gerekir.
 • İlgili boşlukların doldurulmasından sonra ise “sisteme giriş yap” yazısına basılır. Daha sonra Sosyal güvenlik kurumu hizmet sayfasına giriş yapılır ve “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” bölümüne gidilir.

 

Cenaze Parası Sorgulamak İçin Tıklayınız.

Ölüm yardımı başvurusu için bu üç şekilde sorgulama yapabilir. Başvuru sorgulama sayfasında herhangi bir bilgi yok ise başvuru onaylanmamıştır demektir.

 

Cenaze Yardım Parası Hangi Bankaya Yatırılır?

Ölüm ödeneği yardımı başvurusunun onaylanması e-Devlet üzerinden kontrol edildikten sonra, onaylanan yardım ödeneği iş günleri içerisinde Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

Cenaze Yardım Ödeneğinde Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Ölüm yardım parası hakkından faydalanmak için kısıtlı bir süre vardır. Eğer vefat eden kişinin ölümü üzerinden beş yıl süre geçtiyse cenaze yardım ödeneği hakkı zaman aşımına uğrar. Bu sebeple vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren beş yıl içerinde başvuru yapılması gerekmektedir.

Cenaze Yardım Parası ile Ölüm Maaşı Aynı Mıdır?

Ölüm yardım ödeneği ile ölüm aylığı farkı ödemelerdir. Ölüm yardımı parası bir defaya mahsus olmak üzere SGK tarafından cenaze masraflarının karşılanması için birinci dereceden akrabalara yapılan ödemedir. Ölüm maaşı ise vefat eden kişinin yakınlarına düzenli bir şekilde ödenen maaş türüdür.

Ölüm Aylığı Nedir?

Ölüm maaşı, hayatını kaybeden sigortalı çalışanların resmi nikahlı eşi, çocukları ile anne ve babasına devlet tarafından verilen düzenli yardımdır. Ölüm aylığından faydalanabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır.

Ölüm Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ölüm maaşına hak kazanma koşulları şunlardır:

 • En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,
 • 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması
 • Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış,
 • Bağlanmış bulunan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş, durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.
 • Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sadece 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında; gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmamaktadır.
 • 1/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan tüm süreler dikkate alınmaktadır. Ayrıca, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

2022 Ölüm Aylığı Oranları Nedir?

2022 ölüm maaşının miktarı vefat eden sigortalı kişinin eş, çocuk, anne ve babasına göre farklıklar gösterir. Bu farklı oranlar çocuk sayısı, eşin çalışıp çalışmadığı ve yeniden evliliği gibi durumlara göre belirlenir.

Ölüm aylığı oranları şöyledir:

 • Dul eşe vefat eden sigortalının maaşının %50’si,
 • Çocuğu olmayan ve çalışan dul eşe maaşın %50’si,
 • Çocuğu olmayan ve çalışmayan eşe maaşın %75’i,
 • Dul eş ve çalışmayan bir çocuk olması durumunda maaşın %60’ı eşe, %30’u çocuğa,
 • Dul eş ve çalışmayan iki çocuk bulunması durumunda maaşın %50’si eşe, her bir çocuk için %25’lik kısım ayrılır.
 • Vefat eden sigortalının evli olmayan kızlarının her birine ölen babadan dul kızına maaş bağlanması da dahil olmak üzere maaşın %25’i,
 • Vefat eden sigortalının tek kızı olması halinde maaşın %50’si bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının anne ve babasına maaş bağlanması için birçok hususun değerlendirilir. Buna göre anne ve babasına maaş bağlanmasının ilk şartı 65 yaşın üstünde olmasıdır. 65 yaşını geçen anne ve babaların, ölen çocuklarından ölüm aylığı alabilmeleri için herhangi bir kurumdan maaş almıyor ve çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında maaşın %25’i anne ve babaya bağlanabilmektedir.

Ölüm Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm maaşına hak kazanabilmek için belirtilen şartlar ve hazırlanması zorunlu bazı belgelere ihtiyaç vardır.

Bu belgeler şöyledir:

 • Ölüm aylığı bağlanması için talep dilekçesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Veraset ilanı,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi,
 • Eşler ve çocuklar arasında çalışan varsa her biri için gelir belgesi,
 • Kişinin sigortasızlığına dair e-devletten alacağı belge,
 • Çocuklar için öğrenim belgesi,
 • Ziraat Bankası hesap numarası,
 • Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu.

Ölüm Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılması Gerekmektedir?

Ölüm maaşı bağlama işlemleri için gidilmesi gereken kurum Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüdür. Ölüm aylığı bağlandıktan sonraki ikincil işlemler için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Eşe Maaş Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Vefat eden sigortalının eşine ölüm aylığı bağlanması için bazı koşullar mevcuttur. Bu koşullar şöyledir:

 • Eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağı bulunması şarttır.
 • Sigortalının dul eşine %50 si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise Kanun kapsamında veya yabancı bir ülkede çalışmaması gerekmektedir.
 • Vefat eden sigortalının eşine endi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde %75 i oranında aylık bağlanacaktır.

Çocuklara Maaş Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Ölen sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için gereken zorunluklar şunlardır:

 • Çocuğun cinsiyeti,
 • Çocuğun yaşı,
 • Çocuğun öğrenim durumu,
 • Çocuğun medeni hali,
 • Malul olup olmaması
 • Çocuğun yabancı bir ülke mevzuatında çalışma durumu (5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile, Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5.madde 1.fıkrası gereğince) gibi şartlar dikkate alınmaktadır.

Erkek Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Vefat eden sigortalının erkek çocuğuna maaş bağlanabilmesi için gerekli olan kıstaslar şunlardır:

 • Yükseköğretim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış olmaları,
 • Ortaöğretim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları,
 • Herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları,
 • Yabancı bir ülkede çalışmıyor olmaları,
 • Kendi sigortaları nedeni ile gelir veya aylıkları olmaması şartları gerekmektedir.

Kız Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Vefat eden sigortalının kız çocuğuna maaş bağlanabilmesi için gerekli olan kıstaslar şöyledir:

 • Yabancı bir ülkede çalışmıyor olmak,
 • Kendi sigortaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması,
 • Evli olmamak veya evliyse sonradan boşanmış olması gerekmektedir.

Kız çocuklarına ölüm yardımı bağlanabilmesi için bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

Cenaze Yardımı talep form dilekçesi, (tıklayınız)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.