1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Aç Değilken Yemek Yemek için 5 Neden

Aç Değilken Yemek Yemek için 5 Neden
+ - 0

Hepimiz “aslında aç olmadığımız halde midemizi doldurmak” suçundan suçluyuz. Bilinçli veya bilinçsiz olarak, yiyeceklerin ihtiyaç duymadan midemize ulaşmasına izin veririz. Ara sıra meydana geldiğinde, gerçek açlık olmadan beslenmek o kadar da korkutucu değildir, ancak günlük yaşamda kazanıldığında, vücudun güzel çizgisine ve bazen de sağlığa bir tehdit haline gelir.

Canınız sıkıldığı, gergin olduğunuz veya kızgın olduğunuz için mi kemiriyor?

Bayramları ve özel günleri fazla yemeye yeşil ışık olarak görenlerden misiniz?

Aç olmadığınızda yemek yemenizin en yaygın nedenleri şunlardır:

1. Tatil veya özel durum

Geniş bir tanıdık çevreniz olduğunda, her gün özel bir gün olabilir. Doğum günleri, düğünler ve sonun geldiğini düşündüğünüz gibi tatil dönemi başlıyor

İpucu: Tatiller, fazla yemek yeme izni olarak görülmemelidir. Partilerin yemek için değil, insanlar için olduğunu kendinize hatırlatın. Kendinizi kontrol etmeyi ve porsiyonları aşırıya kaçmamayı unutmayın.

2. Susadın

Birçok insan açlığı susuzlukla karıştırır ve aslında tek ihtiyaçları olan bir bardak su olduğunda yemek yemeye eğilimlidir.

İpucu: Bir daha acıktığınızda su için ve 10 dakika bekleyin. Açlık geçmiyorsa, elinizi seçilen yiyeceğe serbest bırakın.

3. Rüya eksikliği

Gerçek şu ki, uyku eksikliğimiz olduğunda iştah daha güçlü ve kontrol edilmesi daha zor. Bunun sorumlusu iştah ve tokluğun kontrolünden sorumlu hormonlar olan leptin ve ghrelindir. Uykusuzluk, beyne yeterince yiyecek aldığınızı söyleyen bir hormon olan leptin seviyesini azaltır ve açlığı uyandıran ghrelin seviyelerini arttırır.

İpucu: 7-8 saat uyumaya çalışın.

4. Canın sıkılıyor

Sıkıcı bir yağmurlu hafta sonu boyunca buzdolabını sık sık açmanız veya ellerinizle ne yapacağınızı bilmediğiniz için yemek yemeniz kesinlikle başınıza gelir.

Can sıkıntısı, ek kalorilerin dahil edilmesi için bir reçetedir.

İpucu: Can sıkıntısı başınızı döndürdüğünde seçeneğiniz olacak kitap okumak gibi sizi tatmin edecek aktiviteler bulun.

5. Yemek gözlerinizin önünde

Öğle yemeğinden sonra pasta yemek istemiyor musun, ama aniden elinde buluyor mu?

Gözlerinize uçtuğunda yiyeceklere direnmek kolay değil.

İpucu: gözden uzak, ağızdan uzak – Yiyecekleri sizden uzağa yerleştirin. Ancak kaçacak bir yer yoksa ve tam önünüzdeyse, uzanmadan önce kendinize gerçekten aç olup olmadığınızı sorun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap