Afganistan: Parmak İzi verileri Taliban’ı hedeflere yönlendirecek mi?

ABD Deniz Özel Harekat Komutanlığı gazisi Peter Kiernan,” köylere gidip Onlari veri sistemine kaydederdik. ” diye hatırlıyor.

“Yaklaşık 12 inç x altı inç genişliğinde bir cihazınız vardı. Parmak izlerini tarayacak, retinalarını tarayacak, fotoğraflarını da çekecek.”

Bay Kiernan için yoğun bir hafta oldu. Afganistan’da 12 yerel tercümandan sorumluydu. Konuştuğumuzda bazıları hala ülkede ve gitmelerine yardım etmeye çalışıyor.

ABD güçleriyle çalışanlar için ayrılmak acil bir mesele.

yakın zamanda görülen bir Birleşmiş Milletler belgesinde Taliban’ın Nato ve ABD güçleri için çalışan ve işbirliği yapan insanlar için avlarını yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

Hem ABD Ordusu hem de Afgan hükümeti tarafından toplanan dev biyometrik veri depoları, bazılarının misillemeyle karşı karşıya kalanlar için risk oluşturabileceğini iddia ediyor.

Aktivist grup Human Rights First’in kıdemli Danışmanı Brian Dooley, BBC’nin Tech Tent podcast’ine, çok az şey kesin olarak bilinmesine rağmen, “çok eğitimli bir tahmin, Taliban’ın muazzam miktarda biyometrik veriye sahip olduğunu ya da almak üzere olduğunu söyleyecektir”dedi.

Facebook, Taliban’ın ele geçirilmesi esnasında Afganlarin hesaplarını korumak sebebiyle harekete geçti

Hııde (Handheld Interagency Identity Detection Equipment) adı verilen el cihazlarını kullanan Bay Kiernan gibi askerler Afganların ayrıntılarını bir ABD biyometrik mağazasına ekleyeceklerdi.

Aynı zamanda müteahhit ve ABD Ordusu ile çalışan yerliler kimliklerini doğrulamak için kullanılan ederken, bomba yapımcıları belirlenmesinde yararlı olduğunu söyledi.

Asıl askeri hedef, elde edilen gerçek rakamın çok daha az olduğu düşünülse de, sistemdeki nüfusun €’ini (25 milyon kişi) kapsamaktı.

Bir sandıkta parmak izi okunur


resim başlığı2019 yılında bir sandıkta parmak izi okunuyor
Salı günü, Haber Sitesi the Intercept, askeri kaynakların bazı HIIDE cihazlarının Taliban’ın eline geçtiğini söylediğini söylerken, Reuters, Taliban’ın bir “biyometri makinesi” kullanarak evden eve denetimler yaptığını söyleyen bir Kabil sakinini bildirdi.

Bir Afgan yetkili haber Bilimcisine biyometrik altyapının artık Taliban’ın elinde olduğunu söyledi.

ABD’li düşünce kuruluşu Truman Ulusal Güvenlik Projesi’nin bir üyesi olan Bay Kiernan, Taliban’ın koalisyonun bazı biyometrik verilerine erişmesinin muhtemel olduğunu, ancak bundan yararlanacak teknik bilgiye sahip olup olmayacaklarından emin olmadığını söylüyor.

Askeri biyometriyi araştıran gazeteci ve yazar Annie Jacobsen, Taliban’ın HIIDE makinelerine sahip olsa bile koalisyon tarafından toplanan büyük miktarda veriye erişmesinin Olası olmadığını düşünüyor.

Yetkili, “bazı yolsuzluk görevlilerinin” Olası suçluları ihbar etmesi durumunda Afgan ortaklarla hiçbir verinin toplu olarak paylaşılmadığını da sözlerine ekledi.

Bayan Jacobsen, Hııde cihazlarından elde edilen verilerin Afganistan’da değil, karmaşıklığı nedeniyle “sistem sistemi” olarak adlandırdığı Pentagon’un otomatik Biyometri tanımlama sisteminde saklandığını söylüyor.

Pratik düzeyde sosyal medyanın Taliban için daha kolay bir bilgi kaynağı olabileceğini düşünüyor.

BBC, ABD Savunma Bakanlığı’ndan yorum istedi.

Sivil veriler
Afgan hükümeti de biyometri kullandı.

Afganistan Ulusal istatistik ve Enformasyon Dairesi, parmak izi, iris taraması ve fotoğraf içeren e-Tazkira biyometrik Kimlik Kartı için Altı milyondan fazla başvuru yaptı.

Yüz Tanıma da dahil olmak üzere biyometri, 2019 seçimlerinde seçmen kayıtlarını kontrol etmek için de kullanıldı.

Ülke bir işletme kaydı bile başlattı ve medreselerdeki öğrencilerden biyometrik veri toplamayı planlıyor.

2016’te bir Afgan yayıncısı, Taliban’ın 12 hayatını iddia eden şiddetli bir pusuda güvenlik hizmetlerine üye olan otobüs yolcularını tanımlamak için biyometrik bir okuyucu kullandığını bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir