1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Alkol Ve Ruh Sağlığı

Alkol Ve Ruh Sağlığı
+ - 0

Alkol ve ruh sağlığı yakından bağlantılıdır. Çok fazla içmek sağlığınızı etkileyebilir. Bazı insanlar akıl hastalığının semptomlarını hafifletmeye çalışmak için içebilir.

İnsanlar çok çeşitli nedenlerle içerler: kutlamak, sosyalleşmek, teselli etmek veya üzüntülerimizi boğmak. Ruh halimizi değiştirmek için içebiliriz: daha rahat, cesur veya kendinden emin hissetmek için. Ancak alkolün etkisi geçicidir. Yıprandıkça, alkol yoksunluğunun beynimizi ve vücudumuzu nasıl etkilediğinden dolayı genellikle daha kötü hissederiz.

Alkolün baş etme mekanizmanız olduğunu hissedebilirsiniz: depresyon, stres, kaygı veya diğer zor duygularla başa çıkmanın bir yolu. İçmeyi bıraktığınızda veya azalttığınızda hayatın nasıl olacağı konusunda gergin olabilirsiniz. Ancak zihinsel sağlığınızı yönetmek için alkole güvenmek başlı başına bir sorun haline gelebilir. Yardım istemekte ve alkolle yeni bir ilişkinin nasıl görünebileceğini keşfetmekte utanılacak bir şey yok .

Alkol beyninizi nasıl etkiler?

Alkol bir depresandır, yani beyninizdeki nörotransmitterlerin (kimyasal haberciler) dengesini bozabilir ve duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkileyebilir.

Alkol, beyninizin ketlenmeyi kontrol eden kısmını etkiler, bu nedenle bir veya iki içkiden sonra kendinizi rahatlamış, daha az endişeli ve daha özgüvenli hissedebilirsiniz. Ancak bu etkiler hızla yıpranır. Beyninizdeki kimyasal değişiklikler, içinde bulunduğunuz ruh hali ne olursa olsun, yakında öfke, depresyon veya kaygı gibi daha olumsuz duyguların ele geçirilmesine yol açabilir.

Alkol ayrıca beyninizin bilgiyi işleme şeklini yavaşlatarak gerçekten ne hissettiğinizi ve eylemlerinizin olası sonuçlarını çözmeyi zorlaştırır.

Uzun vadede, alkol beynimizdeki nörotransmitter miktarını tüketir ve azaltır, ancak kaygı ve depresyondan korunmak için belirli bir seviyeye ihtiyacımız var. Bu, bir bağımlılık döngüsü başlatabilen bu zor duyguları gidermek için daha fazla içmek istemenize neden olabilir.

Alkol vücudunuzu nasıl etkiler?

Kısa vadede, çok fazla içmek alkol zehirlenmesine, uyku sorunlarına, mide rahatsızlığına, şişkinliğe ve migrene yol açabilir. Dikkatsiz veya agresif davranmanıza, bir kaza geçirmenize veya şiddet mağduru olmanıza neden olabilir.

Uzun yıllar çok içmek vücudunuza zarar verir. Uzun süreli alkol kötüye kullanımı, kalp hastalığı, felç, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları riskinizi artırır. İlişki ayrılıkları, işsizlik, finansal zorluklar ve evsizlik gibi sosyal sorunlara yol açabilir.

Alkol ve ruh sağlığı

Alkol sorunları ve akıl sağlığı sorunları yakından bağlantılıdır. 

Araştırmalar, çok fazla alkol tüketen kişilerin zihinsel sağlık sorunları geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ciddi akıl hastalığı olan kişilerin alkol sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olduğu da doğrudur. Bunun nedeni, ‘kendi kendine ilaç almaları’, yani zor duygular veya semptomlarla başa çıkmak için içmeleri olabilir.

Alkol ve depresyon

Düzenli ağır içme, depresyon belirtileriyle bağlantılıdır  . Alkol kullanan depresyonlu kişiler genellikle, alkolü bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar. Bunu dener ve daha iyi hissederseniz, depresyonunuzun nedeni muhtemelen alkoldür. Depresyon belirtileriniz devam ederse, yardım için doktorunuzla konuşun.

Antidepresan alıyorsanız genellikle içmeniz önerilmez. Alkol, depresyonu daha da kötüleştirebilir ve bazı antidepresanların yan etkilerini artırabilir. Alkolü azaltmaya veya bırakmaya çalışıyorsanız,  araştırmalar  bazı antidepresanların nüksetme riskinizi artırabileceğini gösteriyor. NHS web sitesinde  alkol ve antidepresanlar hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır.

Alkol ve kaygı

Anksiyete yaşarsanız  , alkol size çok kısa süreli bir rahatlama hissi verebilir – ancak bu çabucak kaybolur. Endişenizi gidermek için alkole güveniyorsanız, yakında kendinizi rahatlamak için daha fazla içerken bulabilirsiniz. Zamanla, bu alkol bağımlılığına yol açabilir.

Akşamdan kalmanın endişenizi daha da kötüleştirdiğini de görebilirsiniz.

Gevşemek için alkol kullanıyorsanız, rahatlamak için bulabileceğiniz diğer yolları düşünün: örneğin meditasyon, yoga, egzersiz veya hoşunuza giden şeylere zaman ayırma.

Alkol ve psikoz

 Düzenli olarak çok fazla alkol alırsanız veya çok içiciyseniz ve aniden içmeyi bırakırsanız psikoz yaşamanız mümkündür .

Kendinize yardım etmenin yolları

İçtiğinizi azaltmak istiyorsanız, içmeye cazip geldiğiniz durumlardan kaçının. Genellikle barda sosyalleşiyorsanız, arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz diğer etkinlikleri düşünün: sinemaya gitmek, birlikte bir etkinlik yapmak veya akşam kursuna gitmek. İçme konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilecektir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap