İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Bankalarda Nasıl İşe Girilir

Bankalarda Nasıl İşe Girilir
+ - 0

Finans dünyası, paranın varlığıyla hayat bulmuştur. Öyle ki paranın güvenli bir şekilde alışverişinin sağlanması ve paranın muhafaza edilmesi ihtiyacı bunları gerçekleştirecek güvenilir kurumların doğmasına sebep olmuştur. Peki Bankalarda nasıl işe girilir ve banka iş ilanları nasıl bulunur ?

İşte bu noktada hayat bulan bankacılık, yıllardır çoğu kişinin kariyer hedeflediği ve gelecek vadeden popüler bir meslek dalı haline gelmiştir.

Bankalar kurumsal yapılarıyla ve bünyesindeki kadro çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir. Belirli kuralların olduğu, düzenli ve disiplinli, profesyonel bir iş hayatı sunan bankalar personeller için güvenilir kurumlar olmaktadır.

Özellikle bankaların sahip olduğu kadroların çeşitliliği, pek çok farklı meslek dalına hitap etmektedir. Satıştan, denetime kadar pek çok farklı departmana sahip olan banka yapılanması zengin bir kadroya sahiptir. Bu nedenle bankalara iş arayan adayları tarafından yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Ancak bankalardaki kadro sayısının belirli ve kısıtlı olması ayrıca personel adaylarının talebinin yüksek olması nedeniyle bankalar personel alımı yaparken belirli kriterler aramaktadırlar.

En nitelikli personelleri seçmeye yarayan bu kriterler ve personel alım duyurusu banka iş ilanları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Banka Personel Alımı ve Banka İş İlanları

Bankaların personel alım süreci, iş ilanının duyurusu ile başlamaktadır. Yayınlanan iş ilanında; son başvuru tarihi, personelde aranan nitelikler, banka sınavının tarihi ve içeriği, alım yapılan kadronun nitelikleri gibi detaylar yer almaktadır.

Söz konusu banka iş ilanları, başvurular başlamadan kısa bir süre önce internet üzerinden yayınlanır. Bankalar, ihtiyaç duydukları takdirde personel alımı yaptıkları için ilanların yayınladığı net bir tarih yoktur.

Her banka farklı zaman dilimlerinde personel alımı yapabilmektedir. Bu tarihleri kaçırmamak için bankanın kendi internet sitesi veya çeşitli kariyer siteleri üzerinden iş ilanlarını sık sık takip etmeniz gerekmektedir. Bankanın aradığı niteliklere sahipseniz eğer, son başvuru tarihine kadar iş ilanına yapacağınız başvuru olumlu sonuçlanması muhtemeldir. Bankalar sık sık farklı kadrolara personel alımı yaptıkları için iş ilanlarını günü gününe takip etmenizi öneririz.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bankacılık sektöründe çalışan sayısının her geçen gün biraz daha arttığı tespit edilmektedir. Pek çok departmanı bulunan bankacılık sektöründe farklı görev ve sorumlulukları bulunan binlerce kişi çalışıyor. Gelişen teknolojiye rağmen, finans piyasasının sürekli olarak değişmesi sektörde duyulan personel ihtiyacını da sürekli olarak artırıyor.

Günümüzde bankacılık sektöründe banka güvenlik memuru, gişe personeli, satış yetkilisi, banka müfettişleri, banko asistanı, şube müdürü, servis görevlisi, banka yöneticisi gibi pek çok alanda çalışacak personele ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir durumda bankalar personel alımı için ihtiyaç duydukları zaman ilan yayınlayarak gerekli alımları gerçekleştirirler.

Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen binlerce mezun ve aday her yıl bankaların yayınladığı yeni banka iş ilanlarını büyük bir merak ve heyecanla takip ediyorlar. Bu anlamda bankaların kendilerini geliştirmeleri, çağa uyum sağlayarak yeni departmanlar açmaları ve banka sayılarını artırmaları yeni ilanların açılması konusunda etkili bir süreç olarak ifade ediliyor.

Bankalarda İşe Alım Süreci

Bankalar işe alım süreçlerinde genellikle 3 farklı yöntem belirlerler. Birincisi pek çok kullanıcı kitlesine sahip olan kariyer sitelerini kullanan bankalar bu sayede pek çok kişiye aynı anda ulaşmayı hedeflerler. İkincisi ise bankalar kendi resmi internet sitelerinin insan kaynakları bölümünde açtıkları ilanlarla personel değerlendirmesi yaparlar. Üçüncü yöntem ise genellikle tecrübeli personel alımı yapılacağı zaman bankaların havuzunda biriken özgeçmişlerin değerlendirilmesi ve elden cv almak şartı ile gerçekleştiriliyor.

Bankalar Nasıl Personel Alımı Yapar:

  1. Kariyer Sitelerine İlan Veriyorlar – Günümüzde pek çok kişiye aynı anda ulaşmak isteyen işverenler ve kurumlar, ülke çapında isim yapmış, binlerce kullanıcı kitlesine sahip olan kariyer sitelerini tercih ediyorlar. Kariyer sitelerinde güncel olarak paylaşılan ilanlar bir süre sonra pek çok kişinin önüne düştüğü için, farklı adayları değerlendirme potansiyelleri de artıyor. Belirli süre boyunca açık kalan ilanlara, uygun şartları taşıyan adaylar özgeçmişleri  ile online olarak başvuru yapıyorlar. Bu başvuruların ardından ilan kapatıldıktan sonra adaylar tekrar değerlendiriliyor. Uygun olduğu tespit edilen adaylar ise bu süreçte banka sınavları ve banka mülakatları için davetler alıyorlar. Ardından işe alım süreci ilerliyor.
  2. Kendi İnternet Sayfalarından İlan Veriyorlar  Her banka işe alım ilanları sırasında kariyer sitelerini tercih etmiyorlar. Kendi resmi internet siteleri üzerinden insan kaynakları departmanı üzerinden verdikleri iş ilanları ile birlikte personel alımlarını gerçekleştiriyorlar. Bu durumda ilanlara ulaşmak ya da ilanlar hakkında bilgi sahibi olmak biraz daha zor olabiliyor. Bunun için sık sık bankaların insan kaynakları ve kariyer sayfalarını takip etmek gerekiyor. Aksi takdirde ilanların kaçması mümkün. Bu tür ilan süreçlerinde kariyer sayfalarına göre çok daha az başvuru geldiği biliniyor. Sınırlı sayıda yapılacak küçük alımlar için genellikle bankalar tarafından bu yöntem kullanılıyor.
  3. Elden Özgeçmiş Toplama Yöntemi  Bazı bankalar ise daha az bilinen bir yöntemi tercih ediyorlar. Genellikle kısıtlı sayıda personel alınacağı zaman ya da bu süreçte genellikle deneyimli bir personele ihtiyaç duyulduğu zaman elden cv toplama yöntemi tercih edilebilir. Yine kendi internet siteleri üzerinden gönderilecek olan özgeçmişler bankanın bir havuz sistemi içerisinde toplanıyor. Böylece ihtiyaç duyulduğu anda ilk olarak bu havuzlara bakılıyor. özgeçmişleri beğenilen adaylar banka müdürleri tarafından bireysel olarak iş görüşmelerine çağırılıyorlar ve olumlu geçmesi halinde işe alım süreci gerçekleştirilmiş oluyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap