1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 10 Kural

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 10 Kural
+ - 0

Emek piyasasında “sahneye uygun” olmak esastır ya da sadece bir sonraki rekabet için bir şansı olmayacaktır.

Başarılı bir yazılı özgeçmişin, potansiyel bir işverenden belirsiz ve uzun bir yanıt beklemesinin ardından, görüşmeye davet edildiğimiz bilgileri aldıktan sonra, buna yeterince hazırlanmak için her zaman zamanımızın kalmadığının belirtisidir.

Bu durumdan kaçınmak için iş görüşmesine gitmeden önce modern iş dünyasında başarılı olmak ve başarılı bir iş görüşmesine hazırlanmak isteyenlerin takip ettiği tavsiyeleri okuyunuz.

Kıyafet seçimine dikkat edin

Görüşmeden önce doğru kıyafetleri seçtiğinizden emin olun. Giyinme şekli elbette mesleğe ve başvurduğunuz pozisyona göre değişir. Şirket bir kıyafet kuralı belirlememiş olsa bile, uyuduğunuz bir şeye benzeyen kıyafetlere girmek istemezsiniz. En önemli şey, güven kazanmak için giyinmek. O giysiler içinde kendinizi iyi hissediyorsanız, başkaları da aynı şekilde tepki verecektir.

Zamanında gel

İş görüşmesine asla geç kalmayın. Konuşmanın yapılacağı yere gelmeden önce kendinize fazladan zaman ayırın ve kaybolsanız bile bu tür olasılıklardan kaçınmaya özen gösterin. 10 ila 15 dakika önce inşaat şirketine girin.

Bilgilendirilmek

Şirket, hizmetleri, ürünleri, müşterileri veya rakipleri hakkında araştırma yaparsanız, şirketin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı sağlar. Şirket ve piyasayı temsil eden ilkeler hakkında ne kadar çok şey bilirseniz; ciddi bir aday olarak görülmek için daha büyük bir şansınız var.

Hazır ol

Özgeçmişinizin fazladan kopyalarını, tavsiyenin kopyalarını ve kesinlikle not almak için kağıt getirin. Konuşmanın sonunda kuracağınız önceden hazırlanmış sorularınız olmalıdır.

Biraz heves göster

El sıkışma ve göz teması kesinlikle güveni gösterir. Gergin olsanız bile net ve güvenle konuşun.

Dinlemek

Görüşme sırasında en çok ihmal edilen becerilerden biri dinlemektir. Sadece dinlemek için değil, satır aralarını okumak için de çaba gösterin. Bazen söylenmeyenler, söylenenler kadar önemlidir.

Yerleşik sorulara yanıtınızın ne olduğundan emin olun

Adaylar genellikle işverenin belirlediği sorulara gerçekten cevap verip vermediklerini düşünmezler. Size ne sorulduğunu anladığınızdan emin olun ve emin değilseniz açıklama isteyin.

Örnekler ver

Deneyiminizden bir örnek, 50’den fazla sıradan hikayeye bedeldir. Bu şekilde, işveren gerçekten nasıl yaptığınızı görebilir. Yaptığınız işte ne kadar başarılı ve benzersiz olduğunuzu vurgulamak için görüşmeden önce örneklerinizi hazırlayın. Geçmişteki davranışlarınız gelecekte nasıl yapacağınızı gösterebilir.

Sorular sor

Birçok aday görüşme sırasında soru sormaz ve bu nedenle değerli bilgileri öğrenme fırsatını kaçırır. Sorularınız, şirkete veya işletmeye olan ilginizin ne olduğunu gösterir.

Görüşme sonrası yazışma

Görüşme bittikten sonra bile iyi bir izlenim bırakmak gerekir. Potansiyel işverenlerle e-posta veya posta yoluyla iletişim kurmak, sizinle görüşen kişiye, şirketlere faydalı olabilecek tüm niteliklerinizi söylemeniz için başka bir fırsattır. Bu nedenle, ek belgeler göndermeniz veya çalışma şartlarını müzakere etmeniz durumunda, gönderdiğiniz belgelerin ifadesinden ve geçerliliğinden emin olun.

Bir iş görüşmesinin hangi yöne gidebileceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur, ancak hazırlıklı ve kendinden emin olmak kesinlikle en iyisidir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap