Çin, çocukların çevrimiçi oyunlarını bir saate indirdi

Çin’in video oyunu Düzenleyicisi, 18 yaşın altındaki çevrimiçi oyuncuların Cuma, hafta sonları ve tatil günlerinde yalnızca bir saat oynamasına izin verileceğini söyledi.

Ulusal basın ve Yayın İdaresi, Devlet haber ajansı Xinhua’ya oyun oynamaya yalnızca akşam 8 ile akşam 9 arasında izin verileceğini söyledi.

Ayrıca, oyun şirketlerine çocukların bu zamanların dışında oynamasını önleme talimatı verdi.

Bu ayın başlarında bir devlet medya kuruluşu çevrimiçi oyunları “manevi Afyon” olarak nitelendirdi.

Düzenleyici, zaman sınırlarının uygulandığını kontrol etmek için çevrimiçi oyun şirketlerinin denetimlerinin de artacağını söyledi.

Daha önceki kurallar, çocukların çevrimiçi oyun oynamasını günde 90 dakika ile sınırlandırdı ve tatillerde üç saate yükseldi.

Bu hareket, genç aşırı oyun etkisi hakkında uzun süren bir endişe yansıtır.

En son kısıtlamalardan bir ay önce, devlet tarafından işletilen ekonomik bilgiler gazetesi tarafından yayınlanan bir makale, birçok gencin çevrimiçi oyunlara bağımlı hale geldiğini ve bunun onlar üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu iddia etti.

Makale, Çin’in en büyük çevrimiçi oyun firmalarından bazılarının hisselerinin değerinde önemli düşüşlere neden oldu.

Temmuz ayında Çinli oyun devi Tencent, 22:00-08:00 saatleri arasında oynayan çocukları durdurmak için yüz tanıma özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu.

Hareket, çocukların kuralları aşmak için yetişkin kimliklerini kullandıklarına dair korkuları izledi.

Çin’in on milyonlarca genç oyuncusu için muhtemelen hayal kırıklığı yaratan bir yaz sonu.

Çinli yetkililer uzun zamandır oyun bağımlılığı ve gençler arasındaki diğer zararlı çevrimiçi faaliyetlerden endişe duyuyorlar.

Pekin, sermaye ve teknolojinin genişlemesinin yanı sıra ülkenin genç neslinin refahı üzerindeki potansiyel olarak olumsuz etkileri konusunda artan bir şüphecilik gösteriyor gibi görünüyor.

Yeni kural, Çin’in Alibaba, Didi ve Tencent gibi teknoloji devlerine yönelik kapsamlı bir baskının yanı sıra Pekin’in ünlü hayran kültürü ve özel ders de dahil olmak üzere genç nesle zararlı olarak gördüğü faaliyetler konusunda bir dizi reformun ortasında geldi.

Bu yeni kuralları uygulayarak, Çin hükümeti gençler arasında “pozitif enerji” yaratmayı ve onları Pekin’in “doğru değerler” olarak gördüğü şeylerle eğitmeyi umuyor.

Pek çok Çinli ebeveyn oyun kısıtlamasını alkışlayabilirken, Çin’in sosyal medyasındaki bazı Weibo hükümet müdahalesini “mantıksız” ve “keyfi”olarak eleştiriyor.

Alaycı bir yorum,” neden tuvalete gittiğimde, yemek yediğimde ve yatağa gittiğimde plan yapmıyorsun ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir