Çin Mahkemesi, cinsel tacizle suçlanan eski Alibaba çalışanına karşı davayı düşürdü

Çin’deki bir mahkeme, cinsel tacizle suçlanan eski bir Alibaba çalışanına karşı açılan davayı düşürdü.

Shandong eyaletinin kuzeydoğusundaki Bölge Mahkemesi, Wang olarak tanımlanan adamın işlediği “zorla ahlaksızlığın” suç olmadığını söyledi.

Çalışan, geçen ay Alibaba’nın bir kadın çalışanının bir iş gezisinde cinsel tacize uğradığını söyledikten sonra tutuklandı.

İddiaları Çin sosyal medyasında geniş çapta paylaşıldı.

Olayın gerçekleştiği Jinan kentindeki polis, soruşturmanın kapatıldığını ancak Wang’ın “ceza olarak” 15 gün gözaltında tutulacağını söyledi.

Jinan’daki Huaiyin şehri Halk Savcılığı, Bay Wang’ın tutuklama emrinin onaylanmadığını da sözlerine ekledi.

Bir Alibaba sözcüsü, davanın düşürüldüğü haberine yanıt olarak verdiği demeçte,” Alibaba Group’un cinsel suistimale karşı sıfır tolerans politikası var ve tüm çalışanlarımız için güvenli bir işyeri sağlamak Alibaba’nın en önemli önceliği ” dedi.

Hangi iddialar ortaya atıldı?
Kadının olayla ilgili açıklaması, yöneticinin “sarhoş bir geceden”sonra bilinçsizken bir otel odasında tecavüz ettiğini söylediği on bir sayfalık bir belgede yayınlandı.

Çin’in Twitter benzeri Platformu Weibo’da bir sosyal medya fırtınasına neden oldu.

Kadın, yöneticinin kendisini bir müşteriyle görüşmek üzere Alibaba’nın Hangzhou’daki Merkez ofisinden yaklaşık 900km (560 mil) uzaklıktaki Jinan şehrine gitmeye zorladığını iddia etti.

Akşam yemeği sırasında alkol ile co-işçiler onu içmek için Sipariş üstleri onu suçladı.

27 Temmuz akşamı müşterinin onu öptüğünü söyledi. Daha sonra ertesi gün otel odasında elbiseleri olmadan ve önceki geceyi hatırlamadan uyandığını hatırlıyor.

Kadın, yöneticinin akşam saatlerinde odasına dört kez girdiğini gösteren güvenlik kamerası görüntülerini aldığını söyledi.

Hangzhou’ya döndükten sonra kadın, olayın Alibaba’nın insan kaynakları (ik) departmanına ve üst yönetimine bildirildiğini ve yöneticinin kovulmasını istediğini söyledi.

İnsan kaynakları Başlangıçta bu isteği kabul etti ama başka bir işlem aldığını söyledi.

Tepkisi ne oldu?
Alibaba halkın tepkisiyle karşılaştı ve daha sonra Bay Wang’ı kovdu. Şirket, iddiaya göre hareket edemeyen iki yöneticinin de istifa ettiğini söyledi.

Alibaba’nın “zorla içme kültürüne şiddetle karşı çıktığını” belirten bir not yayınlandı.

Alibaba daha önce tecavüzle suçlanan adamın, kadın “sarhoş” iken “samimi eylemler olduğunu” itiraf ettiğini söylemişti.

Salı günü, China Global Times, ” polis soruşturması, [kadının] önceki gece yaklaşık 350 mililitre alkol içtiğini, ancak kimsenin onu aşırı içmeye zorlamadığını gösterdi.”

Mağdurun başka bir meslektaşım tarafından kontrol etmek için söylendi sonra Bay Wang odasına girmek için izin verseydim. ” denildi.

Bay Wang’ın davası ilerlemeyecek olsa da mahkeme savcıları, mağdura saldırdığı iddia edilen müvekkilin tutuklanmasını onayladılar. Onun soyadı Zhang tarafından tespit edilmiştir.

Bay Zhang’ın da şirketi tarafından kovulduğu bildirildi.

En son gelişme, görüşü çevrimiçi olarak bölmeye devam ediyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları çok hafif kaçtığını, bazıları ise kendisine karşı yeterli kanıt olmadığını söyledi.

Birçok çevrimiçi kullanıcı, suçsuz bulunursa Bay Wang’ın 15 gün boyunca nasıl gözaltına alınabileceği konusunda kafa karışıklığını dile getirdi.

Bay Wang’ın karısı daha sonra sosyal medya platformu Weibo’ya yaptığı açıklamada, mahkemeye “davanın adil bir şekilde ele alınması” için teşekkür ettiğini söyledi… anlayışları, cesaretlendirmeleri ve destekleri için tüm hevesli netizenler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir