Çocuk kodu: nedir ve nasıl çalışacak?

İngiltere’de Perşembe günü “çocuklar için daha iyi bir internet” oluşturmak için çığır açan bir kod yürürlüğe giriyor-ancak eleştirmenler bunun çok geniş olduğunu ve birçok dijital işletmenin nasıl uyacağından emin olmadığını söylüyor.

Çocukların kuralları nedir?
Birleşik Krallık’ın bağımsız veri otoritesi olan bilgi Komiserliği, Eylül 2020’de şirketlerin bir yıl boyunca uymalarına izin veren yaşa uygun tasarım kodunu uygulamaya koydu.

Sosyal medya ve oyun platformlarının ve video ve müzik akışı sitelerinin çocukların kişisel verilerini kullanma ve paylaşma biçimlerinin düzenlenmesi olmadan fiziksel, duygusal ve finansal zararlara neden olabileceği belirtildi.

Etrafında endişeleri vardı:

Kodun, taslak çevrimiçi güvenlik faturası ile ilgisi yoktur, ancak çok ortak noktası vardır.

Kod nasıl çalışacak?
Çocukları hedef alan şirketler şunları yapmalıdır:

yaşa uygun ve çıkarları doğrultusunda hizmet tasarlamak
veri kullanımlarının onları ticari ve cinsel istismardan koruyup korumadığını düşünün
varsayılan olarak yüksek düzeyde gizlilik sağlayın
daha fazla veri sağlamaya teşvik eden tasarım özelliklerini kullanmayı bırakın
bulundukları yeri izleyen coğrafi konum hizmetlerini kapatın
İngiltere merkezli çocuklardan hangi kişisel verileri topladıklarının haritasını çıkarın
Bununla birlikte, dijital ekonomi Koalisyonu da dahil olmak üzere bazı kuruluşlar, veri gözlemcisinin işletmelerden ne beklediğinin belirsiz olduğunu söyledi ve kapsamı içinde ne olacağının daha iyi tanımlanması çağrısında bulundu.

Teknoloji şirketleri nasıl tepki verdi?


Son birkaç aydaki politika değişikliklerinin telaşı, sosyal medya şirketlerinin kodu ciddiye aldığını gösteriyor:

YouTube, videolarda varsayılan otomatik oynatmayı devre dışı bırakacak ve tüm çocuklar için reklam hedeflemeyi ve kişiselleştirmeyi engelleyecektir
Tiktok, 21:00-13 – 15 yaş arası ve 22:00-16-17 yaş arası çocuklardan sonra bildirim göndermeyi durduracak
İnstagram, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen çocuklarla mesajlaşmasını engelliyor, tüm çocuk hesaplarını özel hesaplara temerrüde düşürüyor ve kullanıcıların giriş yapmak için doğum tarihlerini girmelerini gerektiriyor
Kod nasıl uygulanacak?
Kodu ihlal ettiği tespit edilenler, küresel cironun %4’üne varan para cezasını içeren genel veri koruma Yönetmeliğine aykırı davrananlarla aynı potansiyel cezalara tabi tutulacaktır.

GDPR’DE olduğu gibi, ilk başta cezalardan ziyade destek olacaktır – ancak ICO, uymadığına inandığı kuruluşları araştırma veya denetleme yetkisine sahiptir.

ICO düzenleyici vadeli işlemler ve inovasyon İcra Direktörü Stephen Bonner, şirketlerin hizmetlerinin koda uygun olarak tasarlandığına dair kanıt sunmalarını beklediklerini belirtti.

Daha genel perakendeciler yerine “sosyal medya platformları, video ve müzik akışı siteleri ve oyun endüstrisi” en fazla incelemeyle karşı karşıya kalacaktı.

Ve kodun “küresel etkisi” olabilir, ABD Senatosu ve Kongre üyeleri büyük teknoloji şirketlerini gönüllü olarak aynı standartları benimsemeye çağırıyor.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Veri Koruma Komisyonu da benzer düzenlemeler hazırlıyor.


Şirketlerin kullanıcıların yaşını bilmesi gerekecek mi?


13 yaş sınırına rağmen, birçok sosyal medya sitesinin çok daha genç kullanıcıları var.

Ama yaş güvence kodu doğru bir şekilde takip ediliyor olup olmadığını belirlemede bir rol oynamakla birlikte, bu işi nasıl yaptıklarını şirketlerine terk ediliyor.

ICO konumunu sonbaharda daha sonra belirleyecek-ancak bazı yaş doğrulama yöntemleri öneriyor:

kendini beyan etme
yapay zeka kullanımı
üçüncü taraf yaş doğrulama hizmetleri
teknik önlemler
Gençlerin verilerini işlemek için tasarlanmış bir platform olan Trustelevate’in kurucusu Rachel O’Connell şunları söyledi: “kendi kendini ilan etme yaşı, bu önlemlerin kolayca atlatılabileceği anlamına gelir-ve istenmeyen bir sonuç gençleri yaşları hakkında yalan söylemeye teşvik edebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir