İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Demans Riskinizi %60’tan Fazla Azaltmanın 5 Doğal Yolu

Demans Riskinizi %60’tan Fazla Azaltmanın 5 Doğal Yolu
+ - 0

İyi HDL kolesterolün kalbinizi sağlıklı tuttuğunu biliyorsunuz ve şimdi araştırmalar beyniniz için de aynı şeyi yaptığını gösteriyor! Aslında, Japon bilim adamları, yüksek HDL seviyelerinin demans riskini yüzde 64’e kadar azalttığını söylüyor. Bu makalede demans riskini azaltan 5 doğal yolu paylaşacağız.

Demans, günlük yaşama müdahale edecek kadar şiddetli hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme yeteneklerinin kaybı için kullanılan genel bir terimdir. Alzheimer demansın en yaygın nedenidir.

Demans, beyin hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğine müdahale eder. Beyin hücreleri normal bir şekilde iletişim kuramadığında düşünce, davranış ve duygular etkilenebilir.

Demans Riskini Azaltan 5 Doğal Yol​

1. Kakao​


Çikolata sevenler için iyi haber: Günde iki fincan sıcak kakao yudumlayın ve The American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir araştırma, “iyi” kolesterolünüzü yüzde 24 artıracağınızı buldu. Araştırmacılar , kalp-akıllı etkisi ile flavonoidler adı verilen kakao bileşiklerini kredilendiriyor. Dahası, Appalachian Eyalet Üniversitesi bilim adamları, günde 25 gram bitter çikolatanın (yaklaşık dört kare) tadını çıkaran insanların, kendilerini şımartmayanlara göre daha iyi anılara ve çoklu görev yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.

2. Zeytinyağı​


Temple Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, zeytinyağının polifenollerinin zararlı, bunama tetikleyen beyin proteinlerini yüzde 60’a kadar azalttığını gösteriyor.

3. Merdiven çıkın​


Günde sadece sekiz dakikalık merdiven çıkma, Ohio Eyalet Üniversitesi bilim adamlarının HDL’yi yüzde 12 artırmaya yardımcı olduğunu söylediği bir hormon salgılar. Ayrıca, günde 20 dakikalık egzersiz, yeni beyin hücresi büyümesini artırarak riskini yüzde 20 azaltır.

4. Zerdeçal (Curcumin)​


Hintli bilim adamları , sıcak baharat curcumin’in günlük olarak iltihabı hafifleterek HDL’yi yüzde 29 artırdığını söylüyor. UCLA uzmanlarının da açıkladığı gibi, ödem azaltma yeteneği beyin için de bir nimettir ve yaşlı yetişkinlerin hafızasını altı ayda yüzde 28 oranında artırır. Not: Takviye almadan önce doktorunuza danışın.

5. Biberiye​


Biberiye kokusunu koklamak, şu anda yüzde 75’e varan oranda uyanıklık ve hatırlama sağlar. Bitkideki aromatik bileşiklerin, zihinsel berraklık için çok önemli olan bir beyin kimyasalı olan asetilkolinin parçalanmasını körelttiğini söyleyen İngiliz bilim adamlarının sözü bu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap