Didi: Çin devi İngiltere’ye başlama planını durdurdu

Şirkete yakın bir kaynak verdiği demeçte, Çinli Binicilik devi Didi’nin İngiltere ve kıta Avrupası’nda lansman planlarını durdurduğunu söyledi.

Uber rakibi, büyük İngiliz şehirleri de dahil olmak üzere Batı Avrupa’da hizmet vermeyi planlıyordu.

Didi, yeni rollerin veya potansiyel işten çıkarmaların yeniden atanması konusunda proje üzerinde çalışan ekiple görüşüyor.

Hareket, Çinli firmaların Batılı ülkeler tarafından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kalması ve Pekin’in veri gizliliği konusunda çatlamasıyla geliyor.

Didi, Daily Telegraph tarafından ilk kez bildirilen hikaye hakkında doğrudan yorum yapmadı, ancak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ek yeni pazarları keşfetmeye devam ediyoruz, her birinde ilgili paydaşlarla iletişim kuruyoruz ve hizmetlerimizi ne zaman sunacağımız konusunda düşünceli davranıyoruz.”

“Ek yeni pazarlar haber alır almaz, ileriye paylaşmak için sabırsızlanıyoruz,” sözcüsü ekledi.

Didi uluslararası işini genişletiyor ve yakın zamanda Güney Afrika, Ekvador ve Kazakistan’da bir dizi yeni ülkede hizmet başlattı.

Birleşik Krallık’taki ekibinin geleceği ile ilgili sorulara yanıt olarak Didi şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta, pazardaki insanların olağanüstü kalitesini tanıyan uluslararası bir yetenek merkezi kurduk. Bunun ötesinde, herhangi bir personel meselesi kesinlikle gizli kalır.”

Çinli şirketler Batılı ülkelerin yetkilileri arasında giderek yakın ilgi yüzü olarak Didi kararı geliyor.

Geçtiğimiz yıl Telekom devi Huawei, İngiltere’nin 5G altyapısından men edildi ve İngiltere’nin Ulusal siber güvenlik Merkezi’nden güvenlik uygulamaları üzerinde inceleme ile karşı karşıya kaldı.

Huawei aynı zamanda ABD’deki zorlu kısıtlamalardan etkilenen Çinli şirketlerden biri.

Trump yönetimi altında, son derece popüler video paylaşım uygulaması da dahil olmak üzere firmalar, Çin hükümetine bağlantı iddiaları nedeniyle hedef alındı.

Başkan Biden bu söylemin bir kısmını hafifletirken Washington hala Çinli firmalar üzerindeki baskıyı sürdürüyor.

Aynı zamanda, Pekin veri gizliliğini giderek daha fazla kırdığı için Didi Çin’de yoğun bir inceleme altına girdi.

Bu yılın başlarında, ülkenin internet Düzenleyicisi, çevrimiçi mağazalara, kullanıcıların kişisel verilerini yasadışı olarak topladığını söyleyerek uygulamasını sunmayı bırakmalarını emretti.

Duyuru, şirketin New York Borsasındaki ilk çıkışında 4.4 milyar dolar (3.21 milyar£) toplamasından sadece iki gün sonra geldi. Didi’nin hisseleri haberlerde keskin bir şekilde düştü.

Çin hükümeti ayrıca veri gizliliğini korumak için daha geniş önlemler de getiriyor.

Cuma günü, ülkenin en üst yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, kapsamlı bir yeni gizlilik Yasası çıkardı.

Kişisel bilgilerin korunması Kanunu, teknoloji firmaları tarafından veri toplanmasını sıkı bir şekilde kontrol etmeyi amaçlamaktadır ve 1 kasım’dan itibaren yürürlüğe girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir