İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Düz Devlet Memuru Nasıl Olunur 2022

Düz Devlet Memuru Nasıl Olunur 2022
+ - 0

Memurluğun dilimizde çok farklı tanımları bulunmaktadır. Memur denilince akla masa başında çalışan kişi de, okulda müdürlük yapan bir kişi de, sahada aktif görev yapan bir polis de gelebilir. Memurluk genel olarak devlet kademelerinde çalışan kişilerdir. Memur olmak isteyen kişilerin cevap aradığı sorulardan biri düz devlet memur nasıl olunur? Sorusudur. Memurluk farklı meslek dallarında eğitim alındıktan sonra kamuda çalışma yeterliliğine sahip olup kamuya atanma işlemidir.

Eğer bireyler isterlerse kendi eğitimini aldıkları bölümler dışında düz memur olarak da görev yapabilirler.

Düz Memur Kimdir? Ne İş Yapar?

Düz memur herhangi bir mesleki görevi olmayan, kurumlarda daha çok dosya takibini yapıp evrak düzenleme işlerinde çalışan kişilerdir. Bu kişiler devlet kademelerinde devlet memuru olarak anılırlar.

Düz Memur Olma Şartları Nelerdir?

Düz memur nasıl olunur? Sorusunun cevabı  (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’nda yeterli puan alma şartı olarak verilebilir. Devlet kurumlarında düz memur olarak çalışmak isteyen adaylar bu konumda çalışabilmek için çift yıllarda yapılan KPSS sınavlarına girmelidirler. Ortaöğretim, ön lisans veya lisans mezunu kişiler bu sınavdan aldıkları puanlar ile ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) nin atama tarihlerini bekleyip tercihlerini yapabilirler.

Belediyelerde Nasıl Memur Olunur?

Memur olmak isteyen kişiler kendilerine özel olarak bir çalışma alanı belirleyebilirler. Çalışma alanı olarak belediyeleri isteyen kişiler belediyede memur nasıl olunur bunun şartları nelerdir? Merak etmektedirler. Belediyelerde iki şekilde memur olarak çalışılabilir:

  • Belediyelerde sözleşmeli memur olarak çalışmak
  • KPSS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra belediyelerde kadrolu devlet memuru olarak çalışmak

Belediyelerde sözleşmeli memur olarak çalışmak isteyen kişiler öncelikle gerekli belgeleri belediyelere teslim ederler ve belediyeler ihtiyaç olması durumunda bu kişilerle irtibata geçer. Gerekli mülakat yapıldıktan sonra mülakatta başarılı olan adaylar herhangi bir sınava girmeden belediyelerde çalışmaya başlar.

Belediyelerde kadrolu bir memur olmak isteyen adaylar için ise şartlar şu şekildedir:

  • Öncelikle bir KPSS sınavına girmek ve geçerli puan almış olmak. Bu alınan puan 2 yıl geçerli olup belediye başvurularında 2 yıl süresince kullanılabilir.
  • ÖSYM tarafından alım ilanları yayınladıktan sonra ilgili yerlere şahsen, e-posta veya posta yoluyla özgeçmişleri ve istenilen belgeleri göndermek.
  • KPSS den en az 70 almak sınır olarak belirlenmiştir ancak bazı durumlarda 60 alan kişilerin de başvurusu kabul edilebilir.
  • Başvurulan adaylar arasında KPSS puanı en yüksekten en düşüğe sıralanarak adaylar ona göre mülakata çağrılır.
  • Mülakatı başarılı olan kişiler kadrolu olarak belediyelerde çalışmaya başlarlar.

Kadrolu belediye memurları, işlerinde daha kalıcı olarak görülebilirler ancak sözleşmeli memur olarak işe başlayan kişiler sözleşmeleri bittiğinde direkt işten çıkarılmayabilirler. Belediyelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak bu durum değişebilir.

Kimler Memur Olabilir?

Meslek hayatlarına memur olarak başlamak isteyenlerin sıkça araştırma yaptıkları konulardan biri memur olmak için hangi bölümü okumalıyım? Sorusu etrafında şekillenir. Memur olmak için belirlenmiş belli başlı bölümler yoktur kişiler ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim aldıktan sonra kamu kuruluşlarında çalışmak isteyenler. Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek kendi bölümleri için gerekli puanları aldıktan sonra çeşitli kamu kuruluşlarına başvurabilirler.

Memur Maaşları Ne Kadardır?

Memurların maaşları aldıkları eğitim ve çalıştıkları iş koluna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde 2022 yılında  bir memurun aldığı en düşük maaş 6,078 TL olarak belirlenmiştir. Her iş kolunun kendine özgü maaşı ve enflasyon oranına bağlı olarak değişen zam miktarı vardır. Bunun dışında çocuğu olan devlet memurlarına ek ödemeler yapılabilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap