E-posta şirketi polis verilerinin devri nedeniyle ateş altında

Şifreli e-posta şirketi ProtonMail, kullanıcı bilgilerini yetkililere teslim ettikten sonra eleştiriyle karşı karşıya kaldı.

İsviçreli şirket, kullanımlarının kişisel verilerinin “kontrolünü ele geçirmesine” izin vermeyi vaat ederek gizlilik özellikleri konusunda kendisini satıyor.

Ancak ProtonMail, Fransız polisi tarafından tutuklanan bir “iklim aktivisti” ile bağlantılı olduğu söylenen bir hesaptan veri toplamak zorunda kaldığını söyledi.

Haberler, dünya çapında web mucidi Sir Tim Berners-Lee’nin şirketin danışma Kuruluna katılmasıyla geliyor.

Randevusunu açıklayan bir basın açıklamasında Sir Tim, ” gizliliğin sağlam bir destekçisiyim – ve proton’un insanlara verilerini kontrol etme değerleri, web hakkındaki vizyonumla tam potansiyeliyle yakından uyumlu.”

Protonmail’in web sitesinde şifrelenmiş e-postaların “üçüncü taraflarla paylaşılamayacağı” yazıyor.

Şirket, uçtan uca şifreleme sunmanın yanı sıra, varsayılan olarak “Anonim e-posta hesabınıza bağlanabilecek herhangi bir IP [İnternet Protokolü] günlüğü” tutmadığını söyledi.

Ancak bazı kullanıcılar bu taahhüdü yerine getiremediğini düşünüyordu.

Ve ProtonMail şimdi web sitesinin ön sayfasından kaldırdı ve “cezai kovuşturma davalarında yükümlülüklerini açıklığa kavuşturmak için güncelleyeceğini söyledi – ve bu açık değilse özür dileriz”.

Gizlilik Politikası şu anda şöyle diyor: “İsviçre yasalarını ihlal ediyorsanız, ProtonMail yasal olarak IP adresinizi İsviçre ceza soruşturmasının bir parçası olarak kaydetmeye zorlanabilir.”

‘Ciddi suç’
ProtonMail, İsviçre makamlarından veri toplamak için “yasal olarak bağlayıcı” bir emir aldığını blogladı.

Ancak şirket, hedeflenen kullanıcının bir iklim aktivisti olduğunun farkında olmadığını söyledi.

Raporda, “yalnızca İsviçre hükümetinden gelen veri siparişinin tipik olarak ciddi suçlara ayrılmış kanallardan geldiğini biliyoruz.” denildi.

Twitter’da ProtonMail CEO’su Andy Yen veri talebini eleştirdi.

BBC harici sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Twitter’da orijinal tweet’i görüntüle
Şirket, normalde günlük tutmasa da, bir hesaba bağlı IP verilerini kaydetmenin gerekli olabileceğinin her zaman şeffaf olduğunu söylüyor.

Ve internet arşivleri, Web sitesinin Proton posta tehdit modelinin daha önce söylediği bir bölümünü gösteriyor: “internet genellikle anonim değildir – ve İsviçre yasalarını ihlal ediyorsanız, ProtonMail gibi yasalara saygılı bir şirket yasal olarak IP adresinizi kaydetmeye zorlanabilir.”

Şirket ayrıca aldığı bilgi taleplerinin raporlarını da yayınlar.

Ve geçen yıl, İsviçre makamlarından 3,500’teki 13 ile karşılaştırıldığında, 2017’ten daha fazla yardım talebi aldı.

Şirket, aktivistlerle birlikte durduğunu ve anonimlik arayanların, kullanıcıların IP adreslerini birkaç güvenlik katmanı altında gizleyen Onion Router (Tor) ağını da kullanmasını önerdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir