1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Günlük Tutmanın Ruh Sağlığına Faydaları

Günlük Tutmanın Ruh Sağlığına Faydaları
+ - 0
Günlük tutma, kişisel düşüncelerinizin, duygularınızın, iç görülerinizin ve daha fazlasının kaydını tutma eylemidir. Yazılabilir, çizilebilir veya daktilo edilebilir. Kağıt üzerinde veya bilgisayarınızda olabilir. Zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin basit, düşük maliyetli bir yolu. Günlük tutmanın ruh sağlığına faydaları bu yazımızda.

Günlük tutmaya başlamak kolay değil. İş gibi gelebilir ve her gün yazma beklentisi bazı insanları caydırabilir. Ancak günlük tutmanın olumlu etkileri, günlük olarak yapılmasa bile hissedilebilir. 

Günlük Tutmanın Faydaları

İster okul stresi, ister işten tükenmişlik, bir hastalık veya endişe ile uğraşıyor olun, günlük kaydı birçok yönden yardımcı olabilir: 

Endişenizi azaltabilir. Duygularınız hakkında günlük tutmak, zihinsel sıkıntının azalmasıyla bağlantılıdır. Bir çalışmada, araştırmacılar, 12 haftalık bir süre boyunca haftada üç gün 15 dakika çevrimiçi yazan çeşitli tıbbi rahatsızlıkları ve kaygıları olan kişilerin, bir ay sonra refah duygularının arttığını ve daha az depresif belirtilerin olduğunu buldular. 12 haftalık günlük kaydı sırasında zihinsel sağlıkları gelişmeye devam etti.

Kuluçkada yardımcı olur. Duygusal bir olay hakkında yazmak, saplantılı bir şekilde, olanlar üzerinde durmadan düşünmek ve kara kara düşünmek döngüsünden kurtulmanıza yardımcı olabilir – ancak zamanlama önemlidir. Bazı araştırmalar, travmatik bir olay hakkında, gerçekleştikten hemen sonra yazmanın aslında kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabileceğini gösteriyor.

Farkındalık yaratır. Zor bir durum hakkındaki duygularınızı yazmak, onu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bir deneyimi kelimelere ve yapıya sokma eylemi, olaylar hakkında yeni algılar oluşturmanıza olanak tanır.

Duyguları düzenler. Duyguları hakkında yazan kişilerin beyin taramaları, duygularını tarafsız bir deneyim hakkında yazanlardan daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdi. Bu çalışma ayrıca, duygular hakkında soyut bir şekilde yazmanın, canlı bir şekilde yazmaktan daha sakinleştirici olduğunu buldu. 

Açılmayı teşvik eder. Stresli bir olay hakkında özel olarak yazmak, bazılarını sosyal desteğe ulaşmaya teşvik edebilir. Bu duygusal iyileşmeye yardımcı olabilir.

Fiziksel iyileşmeyi hızlandırabilir. Günlük tutmanın fiziksel sağlık üzerinde de bir etkisi olabilir. Yeni Zelanda’da 49 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, 20 dakika boyunca üzücü olaylarla ilgili duyguları hakkında yazanların, biyopsiden sonra günlük aktiviteler hakkında yazanlara göre daha hızlı iyileştiğini buldu. Benzer şekilde, stresli olaylar hakkında yazan üniversite öğrencilerinin, odaları gibi tarafsız konular hakkında yazanlara kıyasla hastalanma olasılıkları daha düşüktü.

Hastalıkla ilgili deneyimleri hakkında olumlu veya anlamlı bir şekilde yazan meme kanserli kadınların daha az fiziksel semptomu ve kanserle ilgili tıbbi randevuları daha azdı. Ancak araştırmacılar, olumsuz duygular hakkında yazmanın kaygı ve depresyon düzeylerini artırabileceğini de kaydetti.

Günlük Tutmaya Nasıl Başlanır?

Önce kağıt üzerinde deneyin. Kalem ve kağıtla yazmak, duygularınızı daha iyi işlemenize yardımcı olur. Kağıda çizim eklemek de daha kolaydır. Ama hangisiyle daha rahat ve sizin için daha uygunsa onunla gidin. 

Bunu bir alışkanlık haline getirin. Günün sizin için iyi olan bir saatini seçin. Uyandığınızda yaptığınız ilk şey veya uyumadan önce yaptığınız son şey olabilir.

Basit tutun. İlk başladığınızda, basit tutun. Yalnızca birkaç dakika günlüğü tutun ve bir zamanlayıcı ayarlayın. 

Doğru olanı yap. Ne yazmanız gerektiğine dair kesin ve kesin bir kural yoktur. Duygularınızı ifade etmek istediğiniz her şeyi yaratmak sizin alanınız. Yazım veya cümle yapısı veya diğer insanların ne düşünebileceği konusunda endişelenmeyin. Bazı insanlar, yalnızca canlarını sıkan bir şey olduğunda yazmayı tercih edebilirler, ancak sizin için doğru olanı yapmalısınız.

Herhangi bir şey üzerine yazın. Güzel bir defter bazılarına ilham verebilirken, bazılarını korkutabilir. Ama ne yazdığının bir önemi yok. Belirli bir günlük, rastgele kağıt parçaları veya telefonunuz olabilir. Yazmak istemiyorsanız, sesli not bile deneyebilirsiniz. 

Yaratıcı ol. Günlük tutmaya nereden başlayacağınızdan emin olmayabilirsiniz veya yazmayı sevmiyorsanız isteksiz olabilirsiniz. Ancak günlük tutmak sadece cümleler yazmakla ilgili olmak zorunda değildir. Farklı formatları deneyin. Listeler yazın, şiir yapın, şarkı besteleyin, mektup yazın, resim çizin veya günlük kaydı yapmayı deneyin. Ayrıca, size ilham verebilecek günlük kaydı istemlerini çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz.

Etkileyici yazmayı deneyin. Sizin için stresli veya duygusal olan bir olay hakkında yazmak, zihinsel sağlığınız için günlük yazmaktan daha faydalı olabilir.

Bir şükran günlüğü başlatın. Teşekkür etmek ruh sağlığınız için iyidir. Minnettar olduğunuz üç şeyi listeleyerek başlayın. Bunlar parkta yürüyüş, lezzetli bir fincan kahve veya güzel hava gibi küçük şeyler olabilir. Bir liste yapabilir veya tam cümleler yazabilirsiniz. Ayrıntılar, günün olumlu anlarını yeniden yaşamanıza yardımcı olabilir. Güneş yüzünüze nasıl yansıdı? Kahve kokusu hangi duyguları getirdi?

Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Bir günlük tüm sorunlarınızı çözmeyecek. Bir terapist veya danışman değildir. Ancak kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap