1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Hacker’lar düzinelerce taksiyi aynı yere çağırdı, koca şehrin trafiği alt üst oldu

Hacker’lar düzinelerce taksiyi aynı yere çağırdı, koca şehrin trafiği alt üst oldu
+ - 0

Vice’ın haberine göre hacker’lar, Rus araç çağırma uygulaması Yandex Taxi’yi aynı anda aynı yere düzinelerce taksi çağırmak için kullandıktan sonra Moskova’da büyük bir trafik sıkışıklığına neden oldu. Saldırı 1 Eylül’de gerçekleşti ve zaten yoğun bir bulvar olan Kutuzovsky Prospect’e giden trafik durma noktasına geldi.

Perşembe günü Twitter ve Reddit’te aynı noktaya gitmeye çalışan taksi hatlarını gösteren bir video geniş çapta paylaşıldı. Moskova yoğun trafiğiyle tanınırken (geçtiğimiz yıl dünyanın en yoğun şehri olarak ikinci sırada yer aldı) bu olay başkentin tipik trafik düzeniyle ilgili değildi.

Yandex Taxi, Rus devlet kuruluşu TASS’a yaptığı açıklamada, “1 Eylül sabahı Yandex.Taxi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma girişimiyle karşılaştı – birkaç düzine sürücü Fili bölgesine toplu sipariş aldı” dedi. Rus internet devi Yandex’e ait araç çağırma hizmeti, sıkışmanın yaklaşık 40 dakika sürdüğünü ve “bu tür saldırıları tespit etme ve önleme algoritmasının gelecekte benzer olayları önlemek için zaten geliştirildiğini” ekledi.

Yandex, saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini henüz doğrulamadı, ancak hacktivist grup Anonymous, Twitter üzerinde yaptığı açıklama ile sorumluluğu üstlendi. Rusya, Ukrayna’yı ilk işgal ettiğinde Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov‘un oluşmasına yardımcı olduğu, bir miktar organize bir hacker grubu olan Ukrayna BT Ordusu ile çalıştıklarını söylüyorlar. Anonymous, bu yılın başlarında Rusya’ya karşı bir “siber savaş” ilan etti ve daha sonra ülkede “yasadışı” kabul edilen savaşın görüntülerini Rus televizyon kanallarında yayınladığı söyledi. Hacktivistler o zamandan beri Rusya’ya karşı devam eden bir siber kampanyanın parçası olarak ülkenin devlet kurumlarına ve büyük şirketlere ait çok sayıda veri ve terabayt değerinde e-postayı sızdırdı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap