1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İlişkinizin Sağlığınızı Etkileyebileceğinin 8 İşareti

İlişkinizin Sağlığınızı Etkileyebileceğinin 8 İşareti
+ - 0

Tartışmasız sağlıklı, gelişmiş ve pragmatik ilişkiler, kişinin zihinsel refahını gerçekten artırabilir. İlişkiler etrafında pozitifliğin özüyle, insanlar bağışıklık sistemlerini güçlendirme, daha iyi kararlar verme ve bazen daha uzun yaşam sürme eğilimindedir. Ancak, ilişkilerin karanlık bir tarafı da var. Bazen ilişkiler, kişinin zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkileyen düşmanca ve toksik hale gelir. İyi yaptığımızdan emin olmak için tam zamanı. Bu yazıda, ilişkinizin kendi sağlığınızı etkilediğine dair 8 işarete odaklanacağız.

 

Bağımlılık

Çoğu zaman, ilişkiler diğer yarıya bağımlılığa yol açar. Bu, yapılacak her şey için onayın gerekli olduğu noktanın geldiği noktadır. Birinin mutluluğu sadece diğer kişiye bağlıdır. Kişisel alan olmadan sürekli bir birliktelik kaynağına ihtiyaç vardır ve hayat birbirleri olmadan anlamsız gelir.

Bir süre için iyi görünebilir, ancak bir noktadan sonra aşırı derecede toksik hale gelir ve bu da gereksiz tartışmalara yol açar. İlişki ne kadar güçlü olursa olsun, her iki taraf da kendilerini meşgul etmek için bazı alternatif dikkat dağıtıcı şeyler bulmalıdır. Sürekli bağımlılık, benlik saygısı eksikliğine ve karar verme duyusunun eksikliğine neden olur.

İlişkide Bağımlılık
İlişkide Bağımlılık

 

Taciz

İstismar ne yazık ki modern ilişkilerde çok yaygın. Bir ilişkide fiziksel, duygusal, zihinsel, finansal, ruhsal vb. gibi sayısız istismar türü vardır. Bazı insanlar sözlü tacizle karşılaşırlar, yani sürekli olarak nefret dolu ifadelerle uğraşırlar.

Bu, düşük benlik saygısına yol açan zihinsel sağlık sorunlarına neden olur. İlişkilerdeki insanlar, aynı zamanda, partnerleriyle cinsel arzuları üzerinde rızaları olmadan hareket eden, zihinsel travmaya neden olan ve ruh sağlığını etkileyen cinsel istismara da maruz kalabilirler.

 

Sorumsuzluk

Bir ilişki iki ayrı kişiliği içerir ve onları bir araya getirir. Tartışma zamanlarında, kişilerden biri veya her ikisi de ortalığı karıştırır. Sağlıklı bir ilişki için, bir çözüme daha erken ulaşmak için kimin hatalı olduğunu anlamak önemlidir. Bir tartışma ne kadar erken çözülürse, ilişki o kadar sağlıklı olur.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, özellikle ego nedeniyle, kişi koşullar ne olursa olsun tartışma için her zaman diğer kişiyi suçlar. Gerçekleşen herhangi bir küçük tartışma, özellikle bir kişiye suçlanır. Bu tür suçlama oyunları zihinsel olarak yorucu olabilir ve diğer kişinin öz değerini kaybetmesine neden olabilir. Daha da kötüsü, bir ortak suçu kabul etme eğilimindedir ve onun iyiliği için ilişkiye yapışır.

 

Tutarsız Uyku Modelleri

Uyku şüphesiz kişinin vücudunun yeniden şarj olmasını ve yeni bir gün için yeniden başlamasını sağlayan hayati bir işlevdir. Sağlıklı uyku düzenleri daha üretken ve motive olmaya yardımcı olur. Sağlıksız bir ilişkiden kaynaklanan rahatsızlık, kişinin uykusunu ciddi şekilde etkileyebilir.

Bazen tartışmalar bütün bir gece boyunca devam eder, bu da beyinlerimiz geceleri düzgün bir şekilde çalışmak için aşırı derecede yorgun olduğundan çatışmaları daha da karıştırır. Bazen, sağlıksız bir kavganın travma sonrası, eşlerden birinin veya her ikisinin de bütün gece uyumasına neden olabilir. Bununla birlikte, bazen eşler tüm gecelerini, birçok fiziksel sağlık sorununa yer açabilecek uykuyu kesen diğer önemli kişilerle konuşarak geçirirler.

 

Fiziksel sağlık

Stres vücutta bir sürü komplikasyona yer açar; bunlara baş ağrısı, akne, koyu halkalar, diyabet, kilo alımı, kalp sorunları ve en kötü senaryoda depresyon dahildir. Ortaklardan herhangi biri için strese neden olan ilişkiler, bu sorunlardan herhangi biri için büyük bir risk altındadır. Bir araştırmaya göre , sağlıksız ilişkilerin %34’ü kalp komplikasyon riskini artırıyor. Bazen bu, aynı anda kişinin kilo almasına neden olan stresli yemeye yol açar. Öte yandan, kişi iştahını kaybedebilir ve kesinlikle hiçbir şey yemeyebilir.

Adrenal cisimler stresten etkilendikçe kilo almaya başladıkları için en çok zarar görenlerdir. Öte yandan, ilişki stresi, insanların kendilerini güvensiz ve değersiz hissetmelerine neden olan sivilce sorunlarına da yol açabilir. İlişkiniz nedeniyle stresli hissediyorsanız, kendiniz için uyanmanın tam zamanı.

Toksik Özellikleri Teşvik Etmek

Her birey bazı olumlu ve bazı olumsuz alışkanlıklar taşır. Pozitifler başkalarına yardım ederken, negatifler diğerini yok edebilir. Sizi egzersiz yapmaya, sağlıklı beslenmeye ve daha iyi uyumaya motive eden biriyle birlikte olmak altın gibi parıldar ama işler ters giderse sağlıksız hale gelir.

Örneğin, bir partner, başlangıçta böyle bir alışkanlığı yokken, diğer önemli kişiden sigara içmek veya bir kadeh şarap içmek için kendisine katılmasını ister. Bunlar ayrıca vücuda son derece zararlı olan ilaçları da içerir. Çoğu zaman, eşinizin olumsuz alışkanlıklarını zaten kabul ettiğinizi anlamak için çok geç olur ve kendilerini durdurmak imkansız hale gelir.

Güven eksikliği

Sağlıklı bir ilişkinin en önemli unsuru kuşkusuz güvendir. Bu, bir başkasına açılma ve zayıf noktalarınızı bildirme hissidir. Ortaklar arasında daha iyi bir güven ile tartışmalar olumlu bir şekilde ele alınır. Güvensizlik yanlış anlamalara neden olur, yanlış varsayımlar yaratır ve sağlıksız aşırı düşünmeye yol açar. Aşırı düşünmek, insanlar akıllarında olabilecek en kötü senaryoyu hayal etmeye başladıklarında kaygının kaynağı olabilir. Genellikle bu senaryolardaki ortaklar, kişisel alan eksikliği yaratan her şey için gerekçeler vermek zorundadır.

Bozulan Ruh Sağlığı

Zihinsel sağlığın fiziksel sağlık kadar önemli olması şaşırtıcı değildir. Ruh sağlığına daha fazla önem verilen 21. yüzyılda, beden sağlığınız gibi ruh sağlığına da öncelik vermek şart. Herhangi bir ilişkinin “balayı evresi” kulağa heyecan verici ve çekici gelse de, ilişki sağlıksız hale gelirse ruh sağlığı hızla zarar görebilir.

Yukarıda tartışılan ve zihinsel sağlığınızın kötüye gittiğini kanıtlayabilecek bir dizi faktör vardır. Akıl sağlığı ile mücadele eden bir kişinin semptomları arasında obezite, uykusuzluk ve en kötü durumlarda depresyon ve intihar düşünceleri sayılabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar , ortaklarla olumsuz karşılaşmaların kaygı ve depresyonda artışa neden olduğunu bulmuştur. İlişkinizin ruh sağlığınız üzerindeki etkisini fark etmeniz önemlidir.

Hiçbir ilişki %100 mükemmel olmasa da, kişinin sağlıksız bir ilişkiye razı olduğu anlamına gelmez. Bir ilişkiniz varsa bu işaretleri aramanız önemlidir. Hiçbir insan kendi iyiliğine kendi elleriyle zarar vermemelidir. İlişkiniz bu faktörlerin herhangi birinden etkileniyorsa, güvenliği sağlamanın yolları üzerinde hareket edin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap