İngiliz silah sahiplerinin saldırıya uğramış “haritasına” ilişkin soruşturma

Yetkililer, İNGİLTERE’DE Ateşli Silahlar sahipleri binlerce adresleri gösterdiğini iddia eden bir harita online yayınlandıktan sonra araştırıyor.

Silah Satış Sitesi Guntrader, Temmuz ayında 100.000’den fazla müşteriyi etkileyen bir veri ihlali olduğunu açıkladı.

Bu hafta, bir hayvan hakları aktivisti blogunun bu bilgiyi yayınladığına dair raporlar ortaya çıktı.

Grup verileri biçimlendirmişti, böylece tek tek evleri göstermek için haritalama yazılımına kolayca aktarılabiliyordu.

Veri ihlalini ve serpintisini araştıran Ulusal suç Ajansı, “bilgilerin Guntrader’ı etkileyen yakın tarihli bir veri ihlali sonucunda çevrimiçi yayınlandığının farkında olduğunu” söyledi.

Raporda, “Örgütü desteklemek ve her türlü riski yönetmek için cezai soruşturmayı yürüten Güney Batı bölgesel siber suçlar birimi ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.” denildi.

Ve veri Düzenleyici Bilgi Komiserliği Ofisi de “Guntrader Ltd olayındaki potansiyel bir değişikliğin farkında olduğunu” belirterek “soruşturma yapacağız”dedi.

Temmuz ayındaki ilk açıklamasında Guntrader, “ateşli silahların yeri” hakkında hiçbir bilgi alınmadığını, ancak kullanıcı adlarının ve adreslerinin alındığını kabul ettiğini söyledi.

Şirket, “bu veri hırsızlığının etkisini azaltmak için ilgili makamlarla çalışmaya devam ettiğimizi söylemenin ötesinde”en son gelişmeye yanıt olarak ekleyecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

‘Uyanık kal’
Yeni harita formatının varlığı ilk olarak Teknoloji haber sitesi the Register tarafından bildirildi ve bu durum ilk hacklemenin ardından “en kötü senaryo” olarak nitelendirildi.

Temmuz ayında, bir silah sahibi sızıntının ailesini, özellikle de suçlulardan tehlikeye atabileceğinden korktuğunu söyledi.

Birleşik Krallık’taki silah yasaları nelerdir?
Ateşli silah satıcılarının veri ihlalinden sonra silah sahiplerinin korkuları
Sızan veriler daha önce dark web’de yayınlanmış olsa da, en son gelişme çevrimiçi olarak yayınlandı ve herkes tarafından kolayca erişilebildi ve Google Haritalar’a kolayca aktarılabilmesi için yeniden biçimlendirildi.

Kayıt, bunu yapmanın veritabanındaki 100.000’den fazla kişinin çoğu için-ama hepsi için değil – “kesin coğrafi koordinatlar” vereceğini öne sürdü.


Ateşli Silahlar İngiltere’de sıkı bir şekilde kontrol ediliyor, tüfekler ve av tüfekleri için gerekli bir lisansa sahip, çoğunlukla yasal olarak çiftçiler tarafından veya avcılık için kullanılıyor.

Yasa, lisans sahiplerinin ateşli silahları ve mühimmatı güvenli bir şekilde saklamasını gerektirir, böylece başkası tarafından alınamazlar.

İngiliz Atıcılık ve Koruma Derneği, bunu yapmak için sağlam bir duvara cıvatalanmış amaca yönelik bir silah kabini kullanmanızı önerir.

Anahtarlar güvenli bir şekilde saklanmalıdır, böylece yalnızca sahibi ve hiç kimse-ailenin diğer üyeleri bile – onlara erişemez, muhtemelen küçük bir kombinasyon kasasında.

Hükümetin ayrıca en iyi uygulamaları özetleyen ateşli silah güvenliği konusunda bir Rehberi Var.

2px sunum gri çizgi
ProPrivacy group’tan Attila Tomaschek,” Guntrader veri sızıntısı yalnızca ciddi bir gizlilik ihlalini temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda fiziksel bir tehdit oluşturuyor ” dedi.

Verileri yayınlayan hayvan hakları aktivistleri, silah sahiplerinin “büyük çoğunluğunun” hayvanları öldürdüğünü ve hatta bazen insanları öldürmeye devam ettiğini “gösteren herhangi bir kanıt olmadan iddia ettiler.

Bay Tomaschek, grubun görevinin “başkalarını ihlalin kurbanlarıyla yüzleşmeye çağırmak”olduğunu söyledi.

“Ateşli silahlara sahipleri artık uyanık kalmalı, çünkü bilginin silah aramakta olan fırsatçı suçlular tarafından kullanılmasının an meselesi olabileceği” konusunda uyardı.

Taciz veya hırsızlıkla ilgili endişelere ek olarak, bazı veriler doğru olmayabilir.

“Bazı veriler bildirildiğine göre, beş yıldan daha yaşlı, daha büyük olasılıkla hayır adresleri bir dizi sızıntı dahil silah sahibi bile, risk altındaki bireylerin daha büyük bir sayı koyarak yani,” Bay Tomaschek uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir