1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kalp Hastalıklarından Anksiyete Sorunlarına, PCOS Bir ‘Dönem Sorunundan’ Çok Daha Fazlasıdır

Kalp Hastalıklarından Anksiyete Sorunlarına, PCOS Bir ‘Dönem Sorunundan’ Çok Daha Fazlasıdır
+ - 0

PCOS, 25 ila 30 yaş grubunda yaygın olan yaygın bir hormonal bozukluktur. Endokrin sorunlarının yumurtalıkların aşırı androjen üretmesine neden olduğu ve yumurtaların kist haline gelmesine neden olduğu adet görenlerde oluşan bir durumdur. Bu kistler yumurtalıkların kendisinde birikmeye başlar ve sorunlara neden olur. Bununla birlikte, PCOS’un kesin nedeni hala bilinmemektedir, uzmanlar bunun yaşam tarzı ve diyet seçimleriyle ilişkili olabileceğini öne sürmektedir.

PCOS’un Uzun Vadeli Komplikasyonları​


Dönem sorunları dışındaki diğer riskler şunları içerir:

1. Kalp Hastalıkları​

Fazla kilolu olmak veya insüline dirençli diyabet veya yüksek tansiyon geliştirmek gerçek risklerdir. Bu problemler kardiyovasküler hastalık ile ilişkilidir. Bu, PCOS’lu adet görenlerin tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp sorunları ve endometriyal kanser geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu gösterir.

2. Kısırlık​

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’ne göre, bir endokrin ve üreme bozukluğu olan , kadın kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir. İnfertilite sorunları ile ilişkili üreme çağındaki hiperandrojenizm ve oligo-anovulasyonun birincil nedenidir. Ayrıca bebeklerini erken doğurma veya düşük yapma riski daha yüksektir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne göre , PKOS’lu kadınlarda kısırlık prevalansı %70 ile %80 arasında değişmektedir.

3. Beden İmajı (imgesi) Sorunları​

PCOS’un bazı belirtileri arasında kilo alımı, aşırı vücut kılları, akne, ensede, koltuk altlarında ve göğüslerin altında koyu veya kalın cilt lekeleri vb. sayılabilir. Beden imajı sıkıntısı, bir kişinin bedeniyle ilgili zihinsel imajının veya tutumunun acı çekmesine ve günlük yaşamlarına müdahale etmesine neden olan bir durumdur.

4. Ruh Sağlığı Bozuklukları​


Beden imajı sorunları, kısırlık ve kalp hastalığı riskini içeren yukarıda belirtilen koşullar, zihin üzerinde zihinsel baskı oluşturabilir ve sıklıkla zihinsel sağlık bozukluklarına yol açabilir. PKOS’lu menstrüatörlerde depresyon, anksiyete, yeme bozukluğu, bipolar bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk tanısı riski artar.

5. Uyku Apnesi​

PCOS ayrıca uyku apnesine neden olabilir. Solunumun tekrar tekrar durup başladığı bir uyku bozukluğudur. ScienceDirect’e göre , hem obezitesi hem de PKOS’u olan kadınlarda uyku apnesi riski, PKOS’u olmayanlara göre beş ila 10 kat daha fazladır.

PCOS tedavi edilemeyen ciddi bir durumdur, ancak semptomlar genellikle ilaç tedavisi de dahil olmak üzere uygun tedavi ile yönetilebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap