1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirmenin 4 Yolu

Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirmenin 4 Yolu
+ - 0

Akıl sağlığının önemi konusunda artan farkındalık, okullar, kolejler ve diğer eğitim kurumları hakkında ilginç bir tartışma başlattı. Öğrencilerin ruh sağlığına akademik performanslarından daha fazla öncelik vermenin zamanı geldi mi? Ve evet ise, büyük soru şudur: nasıl? Öğrencilerin ruh sağlığını iyileştirmenin 4 yolu bu yazımızda sizlerle.

Farkındalığı arttırmak

Son zamanlarda, sosyal medya platformları, artan akademik baskının, kaygının, depresyonun ve öğrenciler arasında zayıf başa çıkma becerilerinin olumsuz etkilerini ele alan bir etkileyici ve ruh sağlığı danışmanı akını gördü.

Özellikle COVID pandemisinden sonra, fiziksel ve sağlam zihinsel hijyen uygulamalarını geliştirmeye daha da büyük önem verildi.

Akranlarının onlara atmaya çok hevesli olduğu, sürekli can sıkıcı “hayatımızla nereye gidiyoruz” kriziyle uğraşmak zorunda kalan öğrenciler için özellikle doğrudur. Merak etmeyin çocuklar; işinizde bunlardan bolca olacak; şimdi buna gerek yok.

Kendine zaman ayırmak

Öğrenci hayatı zorludur. Çalışmalarının ve yoğun programlarının kendilerine tavsiye edilen “çok ihtiyaç duyulan mola” vermelerine izin vermediğinden şikayet ediyorlar.

Bununla birlikte, yalnızca yaşamlarına ve akademisyenlerine yönelik ilişkilerini ve tutumlarını etkilemeyeceği için, kişinin üstlendiği zihinsel yük göz ardı edilemez, aynı zamanda duygusal sıkıntı ve diğer bozukluklar yetişkinlikte uzun süre oyalanabilir.

Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bir öğrenci olarak siz de yapmalısınız.

Bu nedenle, akıl sağlığınızı takip etmek ve iyileştirmek ve ona hak ettiği bakımı vermek için öğrendiklerimizi dört kolay ipucunda özetledik.

Günü önceden planlayın

Bu, bazılarına fazla abartılı görünebilir, ancak bize güvenin, günü planlamak , öğrenciler için daha iyi farkındalık uygulamak için “bu köprüye geldiğimde geç” yaklaşımından daha iyidir  .

Sabah yapılacaklar listenizi düşünmek, onlara makul bir zaman ayırmanıza yardımcı olabilir. Olumlu kalmanızı ve günün size atacağı görevlere hazırlanmanızı sağlar.

Günlük programı bir yere yazmak ve her bir görevi yerine getirirken onu geçmek de rahatlatıcı bir duyguya sahiptir. Başarılı, üretken ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirdiğinizi hissediyorsunuz.

Gün için kısa, gerçekçi hedefler belirleyin ve aralara bolca mola vermeyi unutmayın. Tüm sahip olduğunuz iş ve oyun yoksa, bir program size iyi gelmez. Bu molalar verimliliğinizi artıracaktır. Sizi sadece kasvetli ve donuk gözlü bırakacak uzun, zorlu çalışma saatleri için gitmeyin.

İyi bir uyku çekin

Bütün gün kendinizi sürekli tıkanmış ve enerjiniz düşük hissediyorsanız, iyi bir programın veya sağlıklı beslenmenin amacı nedir?

İyi bir zihinsel sağlık, tam 8-10 saatlik iyi bir gece  uykusu olmadan elde edilemez . Bu sadece vücudun yardım çığlığı değildir; duygusal refahınız da büyük ölçüde buna bağlıdır.

Anksiyete bozukluklarının ve akıl hastalıklarının çoğu, kötü uyku alışkanlıklarından ve ertesi gün sersem ve uyuşuk uyanmaktan kaynaklanır. Bu, görevlerinizi yapmak için size tükenmiş bir enerji bırakır ve bunları iyi bir şekilde yerine getiremediğinizde, kendinizi sıkıntılı ve sürekli bir kargaşa içinde hissetmenize neden olur.

Bunu engellemek için uzmanlar günde 2 saatten fazla ekran başında kalmamanızı tavsiye ediyor. Evet evet, anladık; telefonunuz yalnızca memlere bakmak, video oyunları oynamak ve sohbet etmek için orada değildir; Bir sürü iş e-postanız, yapılacaklar, ödev hatırlatıcılarınız ve oraya taşmayan şeyler var. Mesele şu ki, bazı şeyleri şimdi strese sokmak yerine önceliklendirmeniz ve daha sonraki bir tarihe ertelemeniz gerekiyor.

Dışarıda 10 dakikalık bir sprint yapın ya da evde kısa bir egzersiz yapın. Temiz hava sizin için harikalar yaratabilir ve kalori yakma ayrıca kendinizi yorgun hissetmenize ve rutininizden daha erken yastığa vurmanıza yardımcı olur.

Ayrıca atıştırmalardan kaçının; akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin. Uykusuzluk devam ederse, bunun ciddi bir sorun olduğunu ve altta yatan sorunu bulmak ve çözmek için bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Günlük

Bir günlük tutmak, sakin kalmanıza ve toplanmanıza yardımcı olur. Günlüğünüz , içsel düşüncelerinizi çizerek veya eylemleriniz üzerinde kendi kendinize düşünerek,   mini psikoloğun daha ucuz ama etkili versiyonunu oynayabilir.

Bir araştırma, dört ay boyunca haftada üç gün 15 dakika günlük tutanların kaygı ve depresif belirtilerin azaldığını bildirdiklerini buldu.

Tüm başarılarınızı listeleyin ve bununla “eyaletler arası rekabeti kazandı” gibi şeyleri kastetmiyoruz; genellikle çok fazla çaba ve çaba gerektiren, gün içinde yapabildiğiniz her şey ve her şey anlamına gelir.

Örneğin, “yataktan zamanında kalktım”, “bugün ağız bakımıma veya cildime baktım”, “sekiz bardak su içtim” ve hatta “dışarıda yürüyüşe çıktım”. O gün içinde herhangi bir not aldıysanız veya hatta bir kişisel bakım gününüz varsa, bunları bir yere yazın ve bunu yaptığınız için kendinizi şımartın.

Diyet alışkanlıklarınız için ayrı bir sayfa açın ve günde 1-2 porsiyonu aşan abur cuburları bırakmaya çalışın.

Zevk aldığın şeyi yap

Yemek pişirmek, resim yapmak, müzik dinlemek veya çalmak, okumak, yazmak veya karalamak gibi keyif aldığınız bir hobiniz varsa, yapın. Her gün sevdiklerinizle takılmak için en az bir saat ayırın veya ideal kişisel bakım olarak yalnız başına sessiz bir zaman geçirmeyi tercih ediyorsanız, bunun için gidin.

Son olarak, akıl sağlığınızın tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü düşünüyorsanız ve eskiden zevk aldığınız hiçbir aktivitenin sizi bu sersemlikten kurtaramadığını düşünüyorsanız, profesyonel yardım alın. Ulaşmaktan utanmayın.

Nasıl ki fiziksel bir hastalık basit bir yara bandıyla tedavi edilemezse, uzun süredir devam eden zihinsel sağlık sorunları da bir moral konuşması veya bir makale ile anında düzeltilemez. Profesyonel yardım alın. Bir öğrenci olarak zihinsel durumunuzun, sağlığınızın ve duygularınızın en iyi koşullarda olduğundan emin olun.

Çözüm

REM döngünüzün yerine getirilmesini sağlamak için gününüzü planlamaktan, birkaç hafta içinde zihinsel sağlığınızda bir iyileşmeye tanık olmak için yukarıdaki ipuçlarını izleyin. Öğrenci hayatının zihinsel huzur ve esenliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin; disiplin ve sebatla, ona da zaman ve önem verin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap