İlginizi Çekebilir
en-iyi-5-epilator-eRM5DanJ.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Sağlıklı Cilt ve Tırnaklar İçin En İyi Yiyecekler

Sağlıklı Cilt ve Tırnaklar İçin En İyi Yiyecekler
+ - 0

Herkes sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu bilir. Bununla birlikte, birçok insan sağlıklı bir cilt ve tırnaklar için iyi bir diyetin gerekli olduğunun farkında değildir! Sağlığın anahtarı dengeli beslenmek iken; tam olarak hangi besinlerin ve vitaminlerin faydalı olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Aşağıda saç ve tırnakların sağlıklı görünmesini sağlamak için önemli besinlerin bir listesi bulunmaktadır! Sağlıklı Cilt ve Tırnaklar İçin En İyi Yiyecekler Sizlerle

A vitamini ve C vitamini

A vitamini ve C vitamini, sağlıklı, daha genç görünen bir cildin korunmasına yardımcı olur. C vitamini elma ve portakal gibi hemen hemen tüm meyvelerde bulunur. A vitamini, yağsız süt ve az yağlı yoğurt gibi az yağlı süt ürünlerinde bulunur. Bu arada, yoğurtta da canlı bakteri olan acidophilus var! Bu kulağa çok iştah açıcı gelmese de bakteriler sindirime yardımcı olabilir ve bu da sağlıklı bir cilde yol açar.

Folik Asit ve Keratin

Folik asit ve keratin, güçlü tırnakları destekler. Mercimek, fasulye ve ıspanak gibi besinler yüksek folik asit içeriğine sahiptir. Keratin, kümes hayvanları, domuz filetosu ve hindi gibi yağsız etlerde bulunur.

Kalsiyum ve Magnezyum

Bu vitaminlerin her ikisi de cildi güneş hasarı gibi zararlı tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olur. Bu besinlerin iyi bir kaynağı fındık (özellikle badem) ve soya sütü olabilir.

Yağ asitleri

Yağ asitleri hücre zarlarımızı oluşturur. Zar, atıkların ve besinlerin taşınmasından ve hücrelerimizde doğru su konsantrasyonunun korunmasından sorumludur. Her ikisi de parlak görünen bir cilde ve güçlü tırnaklara yol açar. En çok fayda sağlayan yağ asitleri omega 3 ve omega 6’dır. Bunlar somon, keten tohumu, ceviz ve kanola yağında bulunur.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, serbest radikallerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Bu güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır. Antioksidanlar ayrıca toksinleri bloke etmeye yardımcı olur. Bu besin, beta-karoten ve C, E ve A vitaminlerinde bulunabilir. Meyve ve sebzelerde antioksidanlar yüksektir ve her bir vitamini tükettiğinizden emin olmak için bu gıdaların birçok farklı rengini yemek yardımcı olabilir. Domates salçası bile faydalı olabilir! Bu, aynı zamanda güçlü cildi destekleyen antioksidan, likopen içerir.

Yağlar

Sadece herhangi bir yağ değil… sağlıklı yağlar! Yağ oldukça şişmanlatıcı olabileceğinden, sızma zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlar tüketmek önemlidir. Bu yağlar cildinizin parlak görünmesine yardımcı olabilir ve kuruluğu önlemek için tırnaklara sürülebilir!

Selenyum

Selenyum, cildi güneş hasarı gibi hasarlardan koruyabilen bir besindir. Selenyum ayrıca kansere karşı korunmaya da yardımcı olabilir! Bu besin, tam buğday ekmeği, kekler ve tahıllar gibi tahıllarda bulunabilir. Ayrıca Brezilya fıstığı, ton balığı ve hindi de yüksek miktarda Selenyum içerir.

Su

Su sadece genel sağlığınız için gerekli değildir, aynı zamanda sağlıklı tırnakların ve cildin korunmasına da yardımcı olur! Her gün bol su içmelisiniz – içmezseniz sadece saçınızı ve tırnaklarınızı değil her yerinizi etkiler. Dehidrasyon vücuda zarar verebilir ve cildin yaşlı ve kırışık görünmesine neden olabilir. Sınırlı su da tırnakların zayıflamasına neden olabilir.

Sağlıklı cilt ve tırnaklara giden yol bunaltıcı görünebilir. Dengeli beslenme en iyi yoldur. Genel olarak, meyveler, sebzeler, sağlıklı tahıllar, sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin bir diyet tüm bu besin maddelerini içerir. Bir multi-vitamin, bu besinlerin çoğunun tüketilmesini sağlamaya da yardımcı olabilir. İyi şanslar ve mutlu yemek!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap