Sahte Banksy NFT, sanatçının web sitesi aracılığıyla 244 bin sterline satıldı

Bir bilgisayar korsanı, sanatçının resmi web sitesi aracılığıyla reklamı yapılan sahte bir Banksy NFT satın alması için onu kandırdıktan sonra bir İngiliz koleksiyoncuya 336.000 dolar iade etti.

NFT için çevrimiçi bir açık artırmaya bağlantı, şu anda silinmiş bir sayfada yayınlandı banksy.co.uk.

Açık artırma, adamın rakip teklif sahiplerinden  daha fazlasını teklif etmesinin ardından erken sona erdi.

Banksy’nin ekibi “herhangi bir Banksy NFT ihalesinin sanatçıya herhangi bir durumda veya biçimde bağlı bulunmadigini” söyledi.

Nft’lerle, satın alınabilecek ve satılabilecek dijital bir sahiplik sertifikası oluşturmak için sanat eseri “belirteçlenebilir”.

Genellikle alıcıya gerçek resmi veya telif hakkını vermezler.

Kandırılan Banksy hayranı, dünyaca ünlü grafiti sanatçısının ilk NFT’SİNİ satın aldığını düşündüğünü söyledi.


30’lu yaşlarında olan ve isimsiz kalmak isteyen adam, Twitter üzerinden Banksy’nin sitesinin saldırıya uğradığından şüphelendiğini ve ayrıntılı bir aldatmacanın kurbanı olduğunu açıkladı.

Hacker’ın Pazartesi akşamı yaklaşık £5,000 işlem ücreti hariç tüm parayı iade ettiğini söylüyor.

Tanınmış NFT koleksiyoncusu çevrimiçi adı kullanıyor Pranksy, tüm bölümün tuhaf olduğunu, ancak bilgisayar korsanının korkmuş olabileceğini söyledi.

“Geri ödeme tamamen beklenmedikti, bence hack’in basın kapsamı artı hacker’ı bulduğum ve onu Twitter’da takip ettiğim gerçeği onu geri ödemeye itmiş olabilir.

“Daha Düşük erişime sahip Denk durumda bulunan cogu kişi aynı sonuca sahip olmayacaksa kendimi çok Talihli hissediyorum” dedi.

İlk olarak pazartesi sabahı Sosyal Ağ Discord’daki topluluğundaki isimsiz bir kişi tarafından açık artırmaya uyarıldığını söyledi.

Banksy’nin resmi sitesinde, İklim Değişikliği felaketinin büyük yeniden dağıtımı adlı bir NFT satan bir açık artırma sitesine bağlantı içeren NFT adlı yeni bir sayfa vardı.

Rakiplerinin çok üstünde bir teklife girdikten sonra açık artırma hızla sona erdi ve fonlar – kripto para birimi Ethereum’da – dolandırıcıya gönderildi.

‘Hack gibi geliyor’
“Bu sitenin bazı kesmek gibi görünüyor. Teklif vermeden önce PC ve cep telefonundaki URL’yi onayladım. Teklifi sadece kendi sitesinde barındırıldığı için yaptım.

“Teklif kabul edildiğinde hemen sahte olduğunu düşündüm” dedi.

Banksy’nin ekibi, sitesinin nasıl tehlikeye atıldığına dair sorulara cevap vermedi, ancak şunları söyledi: “sanatçı Banksy herhangi bir NFT sanat eseri yaratmadı.”

Alıcı, kendisini ve diğerlerini Banksy NFT satışına uyaran kişinin hacker’ın kendisi olabileceğinden şüpheleniyor.

‘Geri döndürülemez’
Cryptocurrency analiz şirketi Elliptic’ten Tom Robinson, açık artırma platformu Opensea’ya teklifini verdikten sonra alıcının yapabileceği hiçbir şey olmadığını doğruladı.

“OpenSea, Nft’lerin ebay’idir-herkesin sahip olduğu veya kendi yarattığı dijital sanatı satmasına izin verir. Bir teklif verildikten sonra, satıcı kabul edebilir ve kripto para birimi geri dönüşü olmayan bir şekilde aktarılır ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir