1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Siyatik Masajı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Siyatik Masajı: Bilmeniz Gereken Her Şey
+ - 0

Siyatik sinir, vücudunuzdaki en uzun sinirdir, belinizden başlayıp ayaklarınıza kadar uzanır. Siyatik sinir kökleriniz sıkışırsa veya tahriş olursa, oturmayı, ayakta durmayı, yürümeyi ve hatta uzanmayı zorlaştırabilecek ciddi siyatik sinir ağrısı yaşayabilirsiniz. Neyse ki, siyatik vakalarının %80-90’ı kendi başlarına veya konservatif bakımla düzelir. Ancak bu birkaç hafta sürebilir, bu nedenle siyatik sinir ağrınız kendi kendine geçene kadar ağrı yönetimi çok önemlidir.

Siyatik ağrısını kontrol etmek için iyi bir seçenek masaj terapisidir. Bu yazıda, siyatiğe neyin sebep olduğunu ve masaj terapisinin sunduğu faydaları, siyatik sinir ağrısının tedavisinde kullanılan farklı masaj terapisi türlerini, iyi bir masaj terapistinin nasıl bulunacağını ve siyatik masajlarıyla ilişkili riskleri gözden geçireceğiz.

Siyatik Daha Büyük Bir Sorunun Belirtisidir​

bir hastalık değil bir semptomdur. Siyatik sinir ağrısı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok durumdan kaynaklanabilir:

 • Lomber spinal stenoz
 • Bel fıtığı
 • Sinir sıkışması
 • Spondilolistezis (bir omurun diğerinin üzerinden öne kayması durumu)
 • Disk kayması
 • Dejeneratif disk hastalığı
 • Piriformis sendromu (kalçanızdaki piriformis kası spazm yaptığında oluşur)
 • Kas spazmları
 • Kemik mahmuzları

Nadir durumlarda, siyatik siniri bir tümör tarafından sıkıştırıldığında veya gibi bir hastalık nedeniyle hasar gördüğünde siyatik oluşur.

Siyatiğin klasik semptomu, alt sırtınızdan bacağınızın arkasına, baldırınıza doğru yayılan ağrıdır. Genellikle vücudun sadece bir tarafını etkiler. Karşılaşabileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:

 • Bel ağrısı
 • Bacağınızda veya ayağınızda uyuşma, karıncalanma, yanma veya güçsüzlük
 • Oturduğunuzda kötüleşen kalça veya kalça ağrısı

Siyatik sinir ağrınız “trafik kazası gibi şiddetli bir yaralanmayı takip ediyorsa” veya mesanenizi veya bağırsaklarınızı kontrol etmekte güçlük çekiyorsa hemen tıbbi yardım almalısınız.

Masaj Terapisi Siyatik Ağrısına Nasıl Yardımcı Olabilir?​


Siyatik masajları, gergin kasları yatıştırmaya ve endorfinleri serbest bırakmaya yarar. Bu bölümde, bunların her ikisinin de siyatik sinir ağrısını nasıl giderebileceğini tartışacağız.

 • Yatıştırıcı gergin kaslar: Belinizdeki kas gerginliği siyatik sinirinize baskı uygulayabilir. Bu kasları masaj yoluyla gevşemeye teşvik etmek, siyatik sinirinizdeki baskıyı azaltabilir.
 • Endorfin salınımı: Endorfinler, koşuya çıktıktan, iyi bir yemek yedikten ve seks sırasında beyniniz tarafından salınan “iyi hissettiren” kimyasallardır. Ayrıca bir masaj sırasında serbest bırakılırlar ve geçici ağrı kesici sağlayabilirler.

Bilimsel kanıtlar, siyatik sinir ağrısı için masajın faydalarını desteklemektedir. Masaj terapisinin, hem dejeneratif disk hastalığı hem de siyatik hastalığının iki nedeni olan disk kayması ile ilişkili kronik ağrının giderilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir ( , ). Ayrıca, siyatiğin bir başka yaygın nedeni olan fıtıklaşmış disklerin tedavisinde fizik tedavinin tamamlayıcısı olarak da umut vaat ediyor ( ). Çalışmalar, masajın bazı durumlarda ağrı kesici açısından NSAID ilaçları ile eşit performans gösterdiğini göstermiştir ( ).

Özet: Siyatik masajı, gergin kasları gevşeterek ve endorfin salınımını destekleyerek ağrıların giderilmesini sağlar. Artan sayıda bilimsel kanıt, masaj terapisinin bel ağrısının tedavisindeki etkinliğini desteklemektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap