Twitter, kötüye kullanımı susturmak için güvenlik modu özelliğini test ediyor

Twitter, her ikisi de platform için büyük sorunlar haline gelen kötüye kullanım ve trolling’i çökertmeye yardımcı olacağını umduğu bir özellik başlatıyor.

Güvenlik modu, nefret dolu açıklamalar kullanan hesapları veya davetsiz yorumlarla insanları bombalayanları işaretleyecek ve yedi gün boyunca engelleyecektir.

Bu özellik etkinleştirildikten sonra otomatik olarak çalışacak ve kullanıcıların istenmeyen tweet’lerle başa çıkma yükünü ortadan kaldıracaktır.

Başlangıçta küçük bir kullanıcı grubu üzerinde test edilecektir.

Bu özellik ayarlar’da açılabilir ve sistem hem tweetin içeriğini hem de tweet yazarı ile yanıtlayıcı arasındaki ilişkiyi değerlendirir. Kullanıcı tarafından takip edilen veya sık sık etkileşimde bulunulan hesaplar otomatik olarak engellenmez.

Twitter İngiltere kamu politikası Başkanı Katy Minshall şunları söyledi: “insanlara Twitter’daki güvenlik deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlama konusunda adımlar atmış olsak da, yapılması gereken her zaman daha fazlası var.

“Güvenlik modunu takdim ediyoruz ; twitter’daki yıkıcı etkileşimleri otomatik olarak Düşürmenize olanak saglayan ve bu da genel konuşmanın sağlığını iyileştiren bir özellik.”

Diğer sosyal medya platformları gibi, Twitter da otomatik ve insan moderasyonunun bir kombinasyonuna güveniyor.

Kaç tane insan moderatör kullandığını resmi olarak hiç söylememiş olsa da, New York business school NYU Stern tarafından hazırlanan 2020 tarihli bir raporda, dünya çapında 199 milyon günlük Twitter kullanıcısıyla başa çıkmak için yaklaşık 1.500 kişi olduğu öne sürüldü.

Finlandiya hükümeti adına Nefrete karşı Gerçekler tarafından üretilen nefret söylemi üzerine yapılan son bir araştırma, nefret söylemi söz konusu olduğunda Twitter’ın “teknoloji devlerinin en kötüsü” olduğunu buldu.

Çalışma yazarı Dr. Mari-Sanna Paukkeri’ye göre cevap, insanlar tarafından eğitilmiş yapay zeka sistemlerini kullanmaktır.

“Kötü şeyler söylemenin pek fazla farklı yolu bulunmakta ve bunları tespit edebilecek araçlar oluşturmak roket bilimi” dedi.

Birçok sosyal ağın güvendiği bir teknik olan belirli kelimeleri veya cümleleri vurgulamanın yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Platformdaki kötüye kullanımla uğraşmanın yanı sıra, Twitter yanlış bilgileri çökertmeye daha kararlı hale geldi. Ağustos ayında, yanıltıcı bilgileri çürütmek ve yayılmasını durdurmak için Reuters ve Associated Press ile ortaklık kurdu.

Daha önce, gönüllülerin yanlış buldukları tweetleri etiketlemelerine izin veren bir topluluk denetleme sistemi olan Birdwatch’ı tanıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir