1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Uyku Ve Ruh Sağlığı

Uyku Ve Ruh Sağlığı
+ - 0

Vücudumuzun günün ardından toparlanmasına ve iyileşmenin gerçekleşmesine yardımcı olmak için hepimizin iyi uyuması gerekir Uyku ve ruh sağlığı nedir ?

Ama çoğumuz iyi bir gece uykusu çekmek için mücadele ediyoruz. Her üçümüzden biri uykusuzluk çekiyor ve sonuçları huysuz veya odaklanmamış hissetmekten daha ciddi olabilir. Uyku ve zihinsel sağlık yakından ilişkilidir: bir zihinsel sağlık durumuyla yaşamak uykunuzu etkileyebilir ve zayıf uyku zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Uykusuzluk da fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmememize neden olabilir. Kalp hastalığı, diyabet, erken yaşlanma ve trafik kazası ölümleriyle bağlantılıdır.

Uyku ile ilgili ne tür problemler yaşayabilirim?

Hepimizin uykuya dalmakta zorlandığımız ya da kendimizi birkaç kez uyanırken bulduğumuz geceler olur. Çoğu uyku sorunu bir ay içinde çözülür, ancak daha uzun süreli kötü uykular hayatımızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Kendi kendine yardım teknikleri sizi daha normal bir uyku düzenine geri getirebilir. Ancak uyku sorunları, depresyon veya tiroid sorunları gibi diğer durumların belirtileri olabilir, bu nedenle devam ederse doktorunuzla konuşun.

İşte insanların yaşadığı bazı uyku sorunları

Uykusuzluk hastalığı

Uykusuzluk, her beş kişiden birini etkileyen en yaygın uyku bozukluğudur. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, gece birkaç kez uyanıyorsanız veya çok erken kalkıyorsanız uykusuzluk çekebilirsiniz. Gün boyunca uykulu, endişeli, sinirli hissedebilir ve konsantre olamayabilir veya bir şeyleri hatırlayamayabilirsiniz.

narkolepsi

Narkolepsi, uygunsuz zamanlarda aniden uykuya dalmanıza neden olabilir. Beynin uyku ve uyanma düzeninizi düzenleyememesinden kaynaklanır. Narkolepsiniz varsa, gün boyunca çok uykulu hissedebilir ve aniden ve uyarı vermeden – örneğin işte, konuşurken veya araba kullanırken – uykuya dalabilirsiniz. Tedavisi yoktur, ancak semptomlar ilaçlarla ve uyku rutininizi değiştirmek, diyetinizi iyileştirmek ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı düzenlemeleriyle kontrol edilebilir.

Uyku apnesi

Uyku apnesi, nefesinizin durup uyuduğunuzda başlayıp dinlenmenizi sürekli olarak kesintiye uğratmasıdır. Uyku apneniz varsa, uyurken genellikle yüksek sesle horlar veya nefes nefese veya boğulma sesleri çıkarırsınız. Gün boyunca kendinizi çok yorgun hissedecek, konsantre olmakta zorlanacaksınız, ruh hali değişimleri yaşayacak ve uyanırken baş ağrınız olacak.

Kilo vermek ve yan yatmak hafif uyku apnesine yardımcı olabilir. Ayrıca uyku sırasında solunum yolunuzu açık tutmaya yardımcı olacak özel cihazlar da verilebilir.

Uyku sorunlarına ne sebep olabilir?

Uykumuzu etkileyebilecek birçok farklı şey. Onlar içerir:

 • stres  veya endişe
 • yatak odanızın gürültü seviyesinde veya sıcaklığında bir değişiklik
 • örneğin jet lag nedeniyle farklı bir rutin
 • çok fazla kafein veya  alkol
 • vardiyalı çalışma
 • fiziksel  veya zihinsel sağlık sorunları
 • ilaçların yan etkileri 

Akıl sağlığı sorunları uykuyu nasıl etkiler?

Ruh sağlığı sorunları uykunuzu farklı şekillerde etkileyebilir.

 • Anksiyete  düşüncelerinizin hızlanmasına neden olabilir ve bu da uyumayı zorlaştırabilir.
 • Depresyon  aşırı uyumaya neden olabilir: ya geç uyumak ya da gün içinde çok uyumak. Ayrıca rahatsız edici düşünceleriniz varsa uykusuzluğa da neden olabilir.
 • Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) kabuslara veya gece terörüne neden olabilir. Bunlar sizi uyandırabilir ve/veya uykuya dalmaktan endişe duymanıza neden olabilir.
 • Mani  sizi mutlu veya enerjik hissettirebilir, böylece yorgun hissetmeyebilir veya uyumak istemeyebilirsiniz. Uyumayı zorlaştıran yarışan düşünceleriniz de olabilir.
 • İlaçların  uykusuzluk, kabus görme veya aşırı uyuma gibi yan etkileri olabilir. İlaçları bırakmak da uyku sorunlarına neden olabilir

Uykumu nasıl iyileştirebilirim?

İyi uyumanıza yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birçok şey var.

 • Gevşemenizi sağlayan ve beyninize uyku zamanının geldiğine dair bir sinyal gönderen düzenli, rahatlatıcı bir yatma zamanı rutini oluşturun.
 • Dinlendirici bir ortam yaratın: karanlık, serin ve sessiz yatak odaları genellikle uykuya dalmak ve uykuda kalmak daha kolaydır.
 • Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın.
 • Düzenli egzersiz yapın, ancak uykunuzu etkiliyorsa yatma saatine yakın şiddetli egzersizlerden kaçının.
 • Yatmadan önce kafein ve alkolden kaçının. Uykuya dalmanızı durdurabilir ve derin uykuyu önleyebilirler.
 • Yatağınızı sadece uyumak veya seks için kullanın. Çoğu fiziksel aktivitenin aksine seks uykumuzu getirir.
 • Akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere akşamları ekran kullanmaktan kaçının. Ekrandan gelen ışık uykuyu olumsuz etkileyebilir ve sosyal medya, haberler ve oyunların tümü beyninizi canlandırabilir ve sizi endişeli hissettirebilir.
 • Yarın için endişelenerek uyanık yatarsanız endişelerinizi yazın. Bu, zihninizi dinlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Uyuyamıyorsan, bunun için endişelenme. Ayağa kalkın ve uykunuz gelene kadar müzik dinlemek veya kitap okumak gibi rahatlatıcı bir şeyler yapın.

Uyku sorunlarına yardımcı olacak tedavi

Kendi kendine yardım işe yaramazsa, doktorunuzla konuşun. Sorunu açıklayabilmeniz için ziyaretinizden 10 gün önce bir uyku günlüğü tutmayı düşünün. Doktorlar genellikle sorunun altında yatan tıbbi veya psikolojik bir neden ararlar ve uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için rutininizde veya yaşam tarzınızda daha fazla değişiklik önerebilirler.

Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz uykusuzluk için uyku hapları önerebilir. Uyku hapları kısa vadede yardımcı olabilir, ancak hızla daha az etkili hale gelir ve hatta uyku sorunlarınızı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca çok bağımlılık yapabilirler. Tüm bu nedenlerle uyku hapları genellikle en düşük dozda ve kısa süreli olarak reçete edilir.

Sorunlarınız devam ederse, doktorunuz sizi uzman bir uyku bozukluğu kliniğine sevk edebilir.

Ya çocuğumun uyku sorunları varsa?

Çocukların büyümeleri ve gelişmeleri için uzun süre kesintisiz uykuya ihtiyaçları vardır, ancak uyku sorunları özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır. Bunun tüm aile üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Çocuklar uyumaya, gece uyanmaya, kabus görmeye veya uyurgezerliğe isteksiz olabilirler. Otizm gibi bazı engelli çocuklar, tutarlı bir uyku düzeni oluşturmakta özellikle zorluk çekiyor gibi görünmektedir.

Yukarıdaki kendi kendine yardım önlemlerinden bazıları çocuklar için uyarlanabilir. Doktorlarına göstermek için bir uyku günlüğü tutmak da iyi bir fikirdir. Aşırı uyku veya sürekli kalkma isteksizliği, depresyon veya başka bir zihinsel sağlık sorununa işaret edebilir. Çocuğunuzun uyku sorunları varsa, hangi yardımın mevcut olduğunu görmek için doktorlarından randevu alın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap