1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Yeni İşe Başlayanların En Büyük 6 Hatası

Yeni İşe Başlayanların En Büyük 6 Hatası
+ - 0

Tebrikler, yeni bir iş buldunuz! İşin en zor kısmı tamamlandı, değil mi? Tam olarak değil. Yeni şirketteki ilk birkaç hafta çok önemlidir – geleceğinizin cennet mi yoksa cehennem mi olacağını belirleyebilirler. Sadece yeni işin teknik yönlerini öğrenmekten bahsetmiyoruz, aynı zamanda yeni çalışma ortamında nasıl davranıldığından da bahsediyoruz, ki bu teknik yönleri öğrenmekten daha önemli değilse de önemlidir. Yeni İşe başlayanların en büyük 6 hatası sizlerle.

Bu nedenle yeni bir şirkette çalışmaya başladığınızda aşağıdaki 6 hatadan kaçının:

Kurum kültürünü görmezden gelmek

Araştırmaya göre, 10 İK yöneticisinden 4’ü, işe yeni başlayanlar için en büyük zorluğun kurum kültürünü kabul etmek olduğunu vurguladı. Ne kadar sosyalleşmeli? Meslektaşlar yüz yüze iletişim kurmadan önce telefon görüşmelerini, e-posta iletişimini tercih ediyor mu? Hangi ayakkabılar seçilir? Kurumsal kültürün birçok yönü incelikli ve gözden kaçırılması kolay olabilir. Bu nedenle, gözlemleyin. 20 dakika erken gelin ve sadece insanların nasıl davrandıklarını – kahve içmeye gittiklerinde, öğle yemeğine çıktıklarında, iş gününü nasıl bitirdiklerini vb.- gözlemlemek için biraz daha geç gelin.

Kibir

Şirketler, onlara kurtarıcı olarak davranarak yeni çalışanları “ayarlayabilir”. Sonuç olarak, yeni çalışanlar çoğu zaman işleri kendileri yapmak için ısrar etmeyi bilirler çünkü güya en iyisini onlar bilirler. Bu yüzden acele etmeyin, bunun yerine dinleyin ve öğrenin. Nasıl davranacağınıza karar vermeden önce, yeni şirketin nasıl çalıştığını anlamak için kendinize zaman tanıyın ve gözlemleyin.

Belirsizlik

Kibirin tersi, çalışma görevlerinden kaçınmak gibi davranabilen utangaçlıktır. Utangaçlık yüzünden kendinizden geri çekilmeyin; bunun yerine ilk günden ilişkiler kurun. Meslektaşlarınızı tanımak ve sosyalleşmek için çok az zaman ayırın ve diğerlerinin ne yaptığını ve bunun size nasıl yansıyacağını öğrenmek için normal sohbetler yapmayı deneyin.

Açıklığa kavuşturulmamış beklentiler

Sizden ne beklendiğini bilmediğinizde, bir şeyi başarmak zordur. Bu nedenle yöneticinizle görüşün ve pozisyonunuzun sorumluluklarını ve başarınızın nasıl ölçüleceğini tartışın. Öncelikleriniz nelerdir? Projenin ilerleyişi nasıl rapor edilir? Çalışmanız nasıl değerlendirilecek?

Hatalarını kabul etmeyi reddetme

Herkes hata yapar ve yeni çalışanlar en çok hata yapar. Ancak, hataları kabul etmezseniz kimsenin fark etmeyeceğini düşünmeyin. Bunun yerine sorumluluk alın, hatadan ders alın, düzeltin ve ilerleyin.

Geri bildirim isteyin

Nasıl gittiğinizi anlamak için altı ay veya bir yıl beklemeniz gerekmez. Aslında, uzun süre beklemek sizi, ekibinizi ve bir bütün olarak şirketi yanlış yöne götürebilir. Bunun yerine, ilk aydan sonra amirinizden kısa bir toplantı isteyin ve neyi doğru yaptığınızı ve performansınızı nerede iyileştirebileceğinizi tartışın.

Yeni bir işe başlamak asla kolay değildir. Bu hataların bazılarına yatkın olduğunuzun farkındaysanız, durun ve bu farkındalığı bir erdeme dönüştürün – bunun için çok geç olmadan.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap